Wyrok NSA z dnia 15 grudnia 2011 r., sygn. II FSK 1222/10
Uzupełniając (prawne) pojęcie oferty o wymaganą przez prawo, ale przez nie niezdefiniowaną cechę "publiczności" odwołać się należy do naturalnego języka prawodawcy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia WSA del. Jan Grzęda (sprawozdawca), Protokolant Anna Dziewiż-Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 12 lutego 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 1448/09 w sprawie ze skargi A. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 18 czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2004 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 12 lutego 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 1448/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 18 czerwca 2009r. w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2004 r. od dochodów uzyskanych ze sprzedaży akcji.
Sąd I Instancji, przedstawiając stan faktyczny sprawy wskazał, że wnioskiem z 3 czerwca 2005r. A. G. wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w W. o stwierdzenie nadpłaty i jej zwrot w podatku dochodowym od osób fizycznych w kwocie 7673,70 zł – od dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji Spółki P. M. S. SA. Na poparcie swojego stanowiska skarżąca wskazała, że Stowarzyszenie Pracowników Spółki P.C. SA było właścicielem akcji tej spółki. Akcje te w latach 1998-99 sprzedało swym członkom. Sprzedaż ta nie była przedmiotem działalności gospodarczej. Zgodnie z uchwałą Nadzwyczajnego Zgromadzenia Akcjonariuszy M.S. SA nr ... z 7 stycznia 2004 r. nastąpiło połączenie tej spółki z P.C. SA. W wyniku tego połączenia akcjonariuszom P.C. SA wydano akcje spółki M.S. SA. Emisja akcji należnych akcjonariuszom P.C. SA oraz ich wydanie nastąpiło na Giełdzie Papierów Wartościowych w obrocie publicznym. Nabycie akcji miało miejsce w 1998 r. bowiem późniejsze operacje połączenia spółek P.C. i M.S. nie mają wpływu na moment nabycia akcji przez akcjonariuszy P.C.. Skarżąca została obarczona skutkiem prawnym połączenia spółek w wyniku, którego wydano jej akcje spółki przejmującej w zamian za akcje spółki przejmowanej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty