Wyrok NSA z dnia 14 grudnia 2011 r., sygn. II FSK 1031/10
Wystąpienie przesłanek, o których mowa w art. 67a § 1 O.p. nie obliguje jeszcze organu do umorzenia zaległości podatkowej. Przepis ten oparty jest bowiem na konstrukcji uznania administracyjnego. Organ ma zatem prawo wyboru konsekwencji prawnych wynikających z ustalonego stanu faktycznego i w związku z tym może również odmówić uwzględnienia wniosku strony. Aby uznanie to nie było uznane za dowolne, winno być szczegółowo uzasadnione.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędziowie: NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, del. WSA Beata Cieloch (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 14 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Centrali [...] T. Sp. z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 3 lutego 2010 r. sygn. akt I SA/Op 502/09 w sprawie ze skargi Centrali [...] T. Sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 10 września 2009 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowej 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Centrali [...] T. Sp. z o.o. w K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 3 lutego 2010 r., sygn. akt I SA/Op 502/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę Centrali [...] T. sp. z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 10 września 2009 r., nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych oraz zryczałtowanego podatku od osób fizycznych.
Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym, przyjętym przez Sąd pierwszej instancji, stanie faktycznym:
Pismem z dnia 9 września 2008 r., następnie uzupełnionym kolejnym pismem z dnia 26 września 2008 r., Centrali [...] T. spółka z o.o. z siedzibą w K. (dalej: "Skarżąca") wniosła o umorzenie zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób prawnych za okres od grudnia 2000r. do czerwca 2008r. w łącznej kwocie 173.165,43 zł oraz zaległości w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za wrzesień 2006r. w kwocie 10.564,00zł. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że Spółka powstała w 1990 r., dając pracę wielu ludziom oraz płacąc wysokie podatki, natomiast od 2000 r. jej sytuacja gospodarcza znacznie się pogorszyła z uwagi na liczne działania wymierzone zarówno przeciwko Spółce, jak i jej udziałowcom. Dodatkowo Skarżąca oświadczyła, że w ciągu dwóch ostatnich lat nie korzystała z żadnej pomocy de minimis, jest średnim przedsiębiorcą, w dniu złożenia wniosku o udzielenie ulgi w spłacie zaległości podatkowych zwróciła się także z wnioskiem do Urzędu Miasta K. o umorzenie podatku od nieruchomości. Ponadto wskazała, iż nie jest przedsiębiorcą znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej w rozumieniu wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw. W załączeniu przedłożono zestawienie przychodów i dochodów za okres od I-VIII 2008r. oraz zestawienie przeterminowanych należności i zobowiązań Spółki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty