Wyrok NSA z dnia 7 lipca 2011 r., sygn. II FSK 353/10
Możliwość zastosowania ulgi w zapłacie zobowiązania podatkowego ma charakter wyjątkowy i jest odstępstwem od konstytucyjnej zasady powszechności opodatkowania. Nie można w związku z tym przedmiotowych zwrotów normatywnych (ustawowych przesłanek zastosowania preferencyjnego opodatkowania) interpretować rozszerzająco.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia NSA del. Teresa Porczyńska (sprawozdawca), Protokolant Agata Kołakowska, po rozpoznaniu w dniu 7 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 5 listopada 2009 r. sygn. akt I SA/Ol 608/09 w sprawie ze skargi A. R. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 9 czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 listopada 2009 r., sygn. akt I SA/Ol 608/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę A.R. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 czerwca 2009 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji wynika, że w dniu 27 marca 2009 r. A.R. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości rozliczenia uzyskanych dochodów w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.
We wniosku wskazała, że wychowuje 9-letnią córkę. W czerwcu 2007 r., w czasie podróży służbowej w R., zaginął jej mąż. W dniu 19 marca 2008 r. Sąd Rejonowy w O. wydał postanowienie, w którym uznał jej męża za zaginionego i ustanowił Wnioskodawczynię kuratorem dla ochrony praw męża przez sprawowanie zarządu jego majątkiem i ochronę jego praw. Sąd rosyjski w dniu 22 października 2008 r. wydał decyzję uznającą jej męża za "zaginionego bez wieści". Ponadto Wnioskodawczyni przedłożyła potwierdzenie przyjęcia zawiadomienia o zaginięciu męża, wystawione przez Komendę Powiatową Policji w L. w dniu 23 czerwca 2007 r. W związku z powyższym zadano pytanie, czy w opisanej sytuacji istnieją podstawy do uznania Wnioskodawczyni za osobę samotnie wychowującą dziecko?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty