10.11.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2011 r., sygn. I FSK 1634/10

Jeżeli dowiedziono, że wystawca faktury nie istnieje lub że nie było rzeczywistej możliwości wykonania usług wskazanych w fakturach, to istnienie świadomości naruszenia zasad odliczenia podatku naliczonego przez podatnika jest oczywiste.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Ryszard Mikosz (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 27 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. S. i P. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 17 sierpnia 2010 r. sygn. akt I SA/Gd 182/10 w sprawie ze skargi T.S. i P. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 18 grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od maja do grudnia 2004 r. oraz orzeczenia o odpowiedzialności wspólników byłej spółki cywilnej 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. S. i P. W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę [...] tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1.1. Wyrokiem z dnia 17 sierpnia 2010 r., sygn. akt I SA/Gd 182/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, działając na podstawie art. 151 w ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej powoływanej jako P.p.s.a.), oddalił skargi T.S. i P.W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 18 grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od maja do grudnia 2004 r. oraz orzeczenia o odpowiedzialności wspólników byłej spółki cywilnej.

1.2. W uzasadnieniu wyroku Sąd w pierwszej kolejności omówił dotychczasowy przebieg zdarzeń w sprawie. W tych ramach odnotował w punkcie wyjścia, że decyzją z dnia 30 listopada 2007 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. określił "L." S.C. P.W., T. S. (dalej określanej jako Spółka) kwoty zobowiązania w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od maja do grudnia 2004 r. o sposób odmienny od zadeklarowanego przez Spółkę. Dyrektor Izby Skarbowej w G. w dniu 31 lipca 2008 r. uchylił wspomniane wyżej rozstrzygnięcie w całości i umorzył postępowanie w sprawie, uznając, że w sytuacji, gdy w trakcie toczącego się postępowania odwoławczego spółka cywilna uległa likwidacji, nie jest dopuszczalne przekształcenie dotychczasowego postępowania wszczętego wobec spółki cywilnej w postępowanie w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności podatkowej jej byłych wspólników. W związku z tym Naczelnik Urzędu Skarbowego w S. postanowieniem z dnia 13 listopada 2008 r. wszczął postępowanie podatkowe wobec byłej Spółki oraz w sprawie orzeczenia o odpowiedzialności byłych wspólników Spółki za jej zobowiązania podatkowe w podatku od towarów i usług, w rezultacie którego decyzją z 26 stycznia 2009 r. określił Spółce kwoty zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od maja do grudnia 2004 r. oraz na postawie art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej powoływanej jako "ustawa o VAT") określił "kwoty zobowiązania podatkowego w wysokości odpowiadającej kwotom podatku należnego, równocześnie orzekając o odpowiedzialności P.W. i T. S. za zaległości podatkowe rozwiązanej Spółki".

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne