Wyrok NSA z dnia 21 października 2011 r., sygn. I FSK 1562/10
Przedmiotem postępowania wznowieniowego nie jest ponowne rozpoznanie sprawy we wszystkich jej aspektach, a jedynie zbadanie, czy zaszły wyjątkowe okoliczności, ściśle wyliczone w art. 240 § 1 o.p.. Instytucja wznowienia postępowania nie może stanowić kolejnej instancji, w której sprawa jest rozpoznawana merytorycznie, a tak chciałaby ją traktować strona w niniejszej sprawie.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, Sędzia WSA (del.) Danuta Oleś (spr.), Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 7 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "M." s. c. M. J., B. S., M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 czerwca 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 2088/09 w sprawie ze skargi "M." s. c. M. J., B. S., M. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 22 września 2009 r., nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej uchylającej decyzję dotyczącą rozliczenia podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2001 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "M." s. c. M. J., B. S., M. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Za podstawę do wydania wyroku Sąd I instancji przyjął stan faktyczny, z którego wynika, iż decyzją z dnia 10 maja 2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego W. S. określił spółce cywilnej M. M. J., B. S., M. S. wysokość zobowiązania podatkowego za poszczególne miesiące 2001 r.
Organ stwierdził, że Spółka wykazała ze stawką 0% jako eksport towarów sprzedaż papierosów na rzecz firmy L. z E.. Na podstawie pisma Departamentu Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów z dnia z dnia 8 sierpnia 2002 r. organ ustalił, że podmiot ten nie był zarejestrowanym podatnikiem w E. a ponadto towar będący przedmiotem transakcji nie dotarł do odbiorcy ponieważ służby celne E. nie odnotowały przekroczenia granicy przez pojazd o numerze rejestracyjnym [...], którym według dokumentów celnych miał być przewożony towar. Wobec tego organ uznał, że transakcja na rzecz tego podmiotu nie może być uznana za eksport towarów w rozumieniu ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm. - dalej jako "ustawa o VAT").
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty