03.11.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 3 listopada 2011 r., sygn. I FSK 1319/10

Podstawą opodatkowania w podatku od towarów i usług jest obrót, również w sytuacji, gdy zapłata za wykonaną usługę nie została zaewidencjonowana bądź też w ogóle nie nastąpiła.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Sędzia WSA del. Hieronim Sęk, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 3 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. K. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 30 listopada 2009 r. sygn. akt I SA/Po 1501/08 w sprawie ze skargi S. K. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 29 września 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. K. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w C. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 2400 (dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 30 listopada 2009 r., I SA/Po 1501/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę S. sp. z o.o. w C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z 29 września 2008 r., Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2004 r.

Jak wynika z przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji przebiegu postępowania decyzją z 9 kwietnia 2008 r. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w P. określił skarżącej spółce nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny miesiąc za styczeń, luty i marzec 2004 r. oraz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek podatnika za okres od kwietnia do grudnia 2004 r. w kwotach mniejszych niż wykazane przez spółkę w złożonych rozliczeniach VAT-7 oraz ustalił kwoty dodatkowego zobowiązania. Jak wynikało z ustaleń organu podatkowego, spółka - prowadząca składowisko odpadów w C. - zaniżyła podatek należny VAT wskutek nieujęcia na fakturach sprzedaży usług składowania 12.831,26 ton odpadów. Przyjmowanie odpadów wwożonych przez pojazdy na składowisko odbywało się przy wykorzystaniu elektronicznej wagi wyposażonej w system komputerowy "Scalex", zawierający katalog odpadów i służący rejestracji pojazdów wwożących odpady. W oparciu o wydruk komputerowy zawierający stosowne dane sporządzana była faktura dokumentująca sprzedaż. Zgodnie z ustaleniami organów podatkowych, nie wszystkie jednak samochody były ważone i ewidencjonowane w systemie, zdarzały się bowiem wjazdy samochodów z odpadami "na kartkę", bez wprowadzania danych do systemu komputerowego. Ponadto, część danych była z systemu usuwana, wskutek czego ilości faktycznie dostarczane były znacznie większe, aniżeli te odnotowane na kartach przekazania odpadów sporządzonych przez spółkę i załączonych do faktur wystawianych na rzecz kontrahentów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne