Wyrok NSA z dnia 7 grudnia 2011 r., sygn. II FSK 1143/10
Wyrażony w ustawie o PIT katalog przychodów z praw majątkowych ma otwarty charakter. W związku z tym do takich przychodów oprócz np. przychodów z praw autorskich i pokrewnych czy praw do projektów wynalazczych i znaków towarowych zalicza się również przychód wspólnika spółki jawnej z tytułu sprzedaży osobom trzecim jego praw i obowiązków w tej spółce.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak (sprawozdawca), Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 7 grudnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. J. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 3 marca 2010 r. sygn. akt I SA/Bk 7/10 w sprawie ze skargi W. J. Z. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w B. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 30 września 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
W. J. Z. (Skarżący) zwrócił się do Ministra Finansów - reprezentowanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w B. z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odpłatnego zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce jawnej.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynikało, że Skarżący zawarł umowę spółki jawnej wraz z innymi osobami. Wspólnicy wnieśli do spółki wkłady pieniężne i niepieniężne o różnych wartościach. Skarżący wniósł wkład pieniężny o wartości 100 zł, oraz wspólnie z małżonką wkład niepieniężny w postaci samochodu osobowego o wartości 38.300 zł. Zgodnie z umową wspólnicy uczestniczyli w zyskach i stratach odpowiednio po 5 % lub 28,333 %, przy czym udział Skarżącego wynosi 28,333 %. Wspólnicy uiszczali w terminie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Przychody i koszty ich uzyskania generowane przez spółkę były rozliczane w takiej proporcji, w jakiej wspólnicy partycypowali w jej zyskach na podstawie umowy spółki. Przychody i koszty, a w konsekwencji i dochód spółki osobowej rozliczane były bezpośrednio u każdego ze wspólników. Dochód powstały w wyniku generowania zysków przez spółkę był opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie zaliczek na podatek dochodowy wpłacanych w ciągu roku podatkowego. W dniu 16 lipca 2008 r. Skarżący, wraz z małżonką, zawarł "umowę kupna-sprzedaży udziałów w spółce jawnej", na mocy której zbył wszystkie prawa udziałowe w spółce jawnej na rzecz osoby trzeciej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty