08.11.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 listopada 2011 r., sygn. II FSK 58/11

Zarządzający składowiskiem odpadów ma obowiązek przeprowadzić rekultywację terenu. Tereny poeksploatacyjne podlegające rekultywacji są gruntami związanymi z prowadzeniem działalności.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędzia WSA del. Sławomir Presnarowicz, , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 28 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 października 2010 r. sygn. akt III SA/Po 409/10 w sprawie ze skargi "S." sp. z o. o. z siedzibą w C. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia 13 kwietnia 2010 r. nr [...], [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2008 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, 2) zasądza od "S." sp. z o. o. z siedzibą w W. w likwidacji na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. kwotę 3.450 (trzy tysiące czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 października 2010 r., sygn. akt III SA/Po 409/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. (określanego dalej także jako - "SKO w P." lub "Kolegium") z dnia 13 kwietnia 2010 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Gminy K. z dnia 26 listopada 2008 r. w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2008 r. w sprawie ze skargi S[...] sp. z o.o. - zwanej dalej "Spółką".

Przedstawiając w uzasadnieniu powyższego wyroku stan sprawy Sąd podał, że według ustaleń organu podatkowego pierwszej instancji, Spółka jest posiadaczem gruntów o powierzchni 66.623 m2, sklasyfikowanych jako tereny przemysłowe, stanowiących własność gminy. W związku z powyższym, organ ten powołując się, m.in. na art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84, z późn. zm.) - zwanej dalej w skrócie "u.p.o.l.", określił Spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości w kwocie 53.973 zł. Wskazał, iż już sam fakt objęcia we władanie przez przedsiębiorcę nieruchomości powoduje, że staje się on posiadaczem w rozumieniu powyższego przepisu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne