12.10.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 12 października 2011 r., sygn. II FSK 672/10

Ważny interes podatnika w świetle art. 67a § 1 pkt 3 Ordynacji podatkowej należy rozumieć szerzej, mając na uwadze nie tylko nadzwyczajne losowe przypadki, gdy podatnik nie jest w stanie uregulować zaległości podatkowych, ale także normalną sytuację ekonomiczną, w tym wysokość uzyskiwanych dochodów oraz konieczność ponoszenie niezbędnych wydatków np. na leczenie.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Jacek Brolik (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Andrzej Jagiełło, Protokolant Iga Szymańska-Wnęk, po rozpoznaniu w dniu 12 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 27 października 2009 r. sygn. akt I SA/Po 540/09 w sprawie ze skargi K.W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 30 marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 27 października 2009 r., sygn. akt I SA/Po 540/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, uchylił zaskarżoną przez K. W. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 30 marca 2009 r. oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w P. z dnia 24 grudnia 2008 r. w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 2000, 2001, 2002.

W pierwszej kolejności Sąd pierwszej instancji przedstawił stan faktyczny sprawy sądowoadministracyjnej. W tych ramach wskazał, że dnia 5 listopada 2008 r. K. W. skierował do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w P. wniosek o umorzenie w całości zaległości z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, za lata 2000 - 2002, w wysokości 37324,20 zł wraz z odsetkami w wysokości 28572 zł, przejętych przez niego po zmarłym dnia 14 stycznia 2005 r. bracie S.W. Swój wniosek uzasadnił on przede wszystkim brakiem wiedzy o prowadzonej przez spadkodawcę w w/w okresie działalności gospodarczej, przy czym firma założona została formalnie na nazwisko zmarłego; faktycznie zaś prowadzona była przez inne osoby. Nadto, jak wynika z wniosku K. W., nie posiadał on wiedzy o konsekwencjach prawnych związanych z domniemaniem przyjęcia spadku wprost po upływie sześciomiesięcznego terminu od śmierci zmarłego brata, a zaległość podatkowa określona w decyzji Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w P. z dnia 22 października 2008 r. nie powstała z winy czy w wyniku jakichkolwiek działań jego osoby. Obciążenie kwotą wskazaną w decyzji organu spowoduje, iż sytuacja życiowa podatnika i jego małżonki stanie się niezwykle trudna - pozostaną oni bez środków do życia i będą musieli ubiegać się o świadczenia z pomocy społecznej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne