Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2011 r., sygn. I FSK 226/11
Faktura nie ma waloru dokumentu urzędowego, z którym Ordynacja podatkowa wiąże określone domniemanie. Stanowi ona dowód podlegający w myśl art. 191 Ordynacji podatkowej ocenie i weryfikacji jak każdy inny dowód. Organy podatkowe miały zatem pełne prawo do przeprowadzenia innych dowodów celem podważenia wiarygodności zakwestionowanych faktur.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia NSA Barbara Wasilewska (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Danuta Oleś, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 22 września 2010 r. sygn. akt I SA/Ol 467/10 w sprawie ze skargi T. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 26 kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. M. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 2400 zł (słownie: dwa tysiące czterysta złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżony wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
Wyrokiem z dnia 22 września 2010 r., sygn. akt I SA/Ol 467/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę T. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 26 kwietnia 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Stan sprawy przedstawiony przez Sąd I instancji:
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej w 2006 r., strona sprowadzała z zagranicy samochody używane i odprzedawała je klientom. Ponadto dokonywała zakupu samochodów od klientów krajowych w celu dalszej odprzedaży, jak również świadczyła usługi komisu na samochody używane. Organ podatkowy w toku prowadzonej kontroli dokonał porównania cen samochodów sprowadzonych z zagranicy i sprzedanych w 2006 r. z wyceną rzeczoznawców PZM, publikowaną w katalogach INFOEKSPERT. Na tej podstawie stwierdził, iż większa część samochodów została przez stronę sprzedana w cenach znacznie niższych niż wynikało to z wyceny rzeczoznawców. W celu weryfikacji owych transakcji, przesłuchano w charakterze świadków 51 osób, które kupiły samochody osobowe w 2006 r. Ostatecznie, po ponownie przeprowadzonym postępowaniu w decyzji z dnia 26.11.2009r. organ I instancji zakwestionował 12 transakcji sprzedaży samochodów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty