Wyrok NSA z dnia 26 października 2011 r., sygn. II FSK 713/10
Podróżą służbową przedsiębiorcy będzie każdorazowo wykonywanie czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej poza miejscowością, w której mieści się stałe miejsce jej wykonywania ( siedziba). Art. 23 ust. 1 pkt 52 u.p.d.o.f. stanowi zatem wyjątek od zasady określonej w art. 22 ust. 1 tej ustawy wyłącznie w zakresie wysokości kosztów podróży służbowej przedsiębiorcy, a nie -w zakresie pojęcia podróży służbowej.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska- Nowacka (sprawozdawca), Lidia Ciechomska- Florek, Sędzia WSA del., Protokolant Tomasz Jankowski, po rozpoznaniu w dniu 26 października 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 30 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Go 549/09 w sprawie ze skargi M. C. i B. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 22 września 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Z. na rzecz M. C. i B. C. kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 30 grudnia 2009 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w sprawie o sygnaturze akt I SA/Go 549/09, uchylił zaskarżoną przez M. C. i B. C. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z.z dnia 22 września 2009 roku w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 rok. Decyzją tą organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowej w K.z dnia 20 maja 2009r. określającą skarżącemu B. C. i M. C. wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2006r. oraz odmawiającą stwierdzenia nadpłaty w tym podatku. Ze stanu sprawy przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji wynikało, że w dniu 2 marca 2007r. do Urzędu Skarbowego w K.wpłynęło zeznanie podatkowe skarżących małżonków PIT-36 za 2006r., w którym wykazali kwotę do zapłaty w kwocie 2.309 zł. Powyższa kwota została przez nich uiszczona 12 marca 2007r. W dniu 25 listopada 2008r. do właściwego organu podatkowego wpłynął wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za rok 2006r. w wysokości 4.046 zł wraz z korektą zeznania i uzasadnieniem, iż nadpłata związana jest z ujęciem w kosztach uzyskania przychodów wartości diet przysługujących skarżącemu z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju. Na potwierdzenie swojego stanowiska skarżący dołączył kserokopię interpretacji indywidualnej z 30 kwietnia 2008r. wydanej A. C. przez Dyrektora Izby Skarbowej w K.. Skarżący w 2006r. świadczył usługi pomocnicze do usług transportowych polegające na kierowaniu powierzonym mu przez zleceniodawcę pojazdem, jakim jest samochód ciężarowy. Usługi wykonywał na terenie Europy, przede wszystkim w państwach skandynawskich. Diety wynikające z rozliczenia podróży służbowych dotyczyły realizacji kontraktów zawartych z firmami A. A. A. S. V. ..
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty