02.08.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 2 sierpnia 2011 r., sygn. I FSK 888/10

W postępowaniu dotyczącym zabezpieczenia należności podatkowych organy mogą wykazywać ziszczenie się przesłanek ustawowych zabezpieczenia przy użyciu wszelkich dostępnych i możliwych środków, a także w oparciu o wszelkie okoliczności faktyczne uprawdopodabniające możliwość niewykonania zobowiązania podatkowego.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 2 sierpnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 2 marca 2010 r. sygn. akt I SA/Kr 75/10 w sprawie ze skargi G. C. Sp. z o. o. w T. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 27 września 2007 r. nr [...], nr [...], w przedmiocie zabezpieczenia należności podatkowych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 2 marca 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 75/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w sprawie ze skargi G. C. Sp. zo.o. w T. uchylił decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia 27 września 2007 r. oraz poprzedzające je decyzje organu I instancji w przedmiocie zabezpieczenia należności podatkowych.

Z przedstawionego przez Sąd I instancji stanu sprawy wynikało, że Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. prowadził postępowanie kontrolne w Spółce w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczenia i wpłacania podatku od towarów i usług. W dniu 22 lutego 2007 r. zwrócił się z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego K. o dokonanie zabezpieczenia na majątku podatnika w trybie art. 33 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za okres od maja do listopada 2006 r.

W uzasadnieniu wniosku organ kontrolny podniósł, że w okresie od maja do listopada 2006 r. Spółka dokonała zakupu telefonów komórkowych od firmy PHU "S." P. T. na kwotę 78.072.823,05 zł netto. W związku z tymi transakcjami Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w K. zwrócił się z wnioskiem z dnia 3 stycznia 2007 r. do Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w G. o wszczęcie kontroli skarbowej u domniemanego kontrahenta Spółki. P. T. w trakcie przesłuchania zeznał, że nie prowadził działalności gospodarczej, nie dokonywał żadnej sprzedaży, nie wystawił, ani nie podpisywał żadnych faktur, nie dokonywał nabyć ani dostaw wewnątrzwspólnotowych, ani też dostaw na terenie kraju. Ponadto stwierdził, że nigdy nie widział deklaracji VAT - 7 złożonych za okres od marca 2006 r. do listopada 2006 r. na jego nazwisko, nie podpisywał ich i nie zlecał wykonania widniejącej na fakturach pieczątki. Organ zaznaczył, że zeznania świadka P. T. znajdują potwierdzenie w pozostałym, zgromadzonym materiale dowodowym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne