13.09.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 13 wrzenia 2011 r., sygn. II FSK 518/10

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b u.p.d.o.f. wyłączenie od opodatkowania zryczałtowanym 10% podatkiem od przychodu z tytułu zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego było możliwe tylko wówczas, gdy sprzedaż ta była dokonana w wykonaniu działalności gospodarczej prowadzonej przez męża skarżącej. Pojęcie zaś sprzedaży w wykonaniu działalności gospodarczej nie jest tożsame ze sprzedażą lokalu związanego z działalnością gospodarczą prowadzoną przez jej męża. Sprzedażą w wykonaniu działalności gospodarczej jest sprzedaż stanowiąca realizację przedmiotu tej działalności.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA del. Anna Maria Świderska (sprawozdawca), Protokolant Tomasz Jankowski, po rozpoznaniu w dniu 13 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 listopada 2009 r. sygn. akt VIII SA/Wa 606/09 w sprawie ze skargi E. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 19 czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania w sprawie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 24 listopada 2009 r., sygn. akt VIII SA/Wa 606/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 19 czerwca 2009 r., w przedmiocie odmowy uchylenia ostatecznej decyzji tego organu z dnia 26 marca 2008r określającej skarżącej zobowiązanie podatkowe z tytułu zryczałtowanego podatku dochodowego za 2002r.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym ustalonym w toku postępowania podatkowego i przyjętym przez sąd I instancji.

W dniu 19 grudnia 2002 r. małżonkowie E. K. i T. K. sprzedali za cenę 255.702 zł spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego nabyte w 1999 r. Ponieważ nie wykazali przeznaczenia kwoty uzyskanej ze sprzedaży lokalu w ciągu dwóch lat od zbycia na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a) ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm. - dalej: "u.p.d.o.f."), co czyniłoby przychód od tej sprzedaży wolnym od podatku, organ, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) u.p.d.o.f., określił dla każdego z małżonków zobowiązanie podatkowe w podatku dochodowym w kwocie po 12.785,00 zł. Małżonkowie K. wnieśli odwołanie od tej decyzji argumentując, że budynek, w którym znajdował się lokal został zbudowany w ramach działalności firmy "R." s.c., której wspólnikiem był T.K. i R..K. , koszty poniesione na budowę były wyższe od uzyskanej ceny sprzedaży i ze sprzedaży lokalu nie został uzyskany żaden dochód. W wyniku rozpoznania odwołania i przeprowadzenia uzupełniającego postępowania dowodowego decyzja organu pierwszej instancji została utrzymana w mocy. W toku postępowania ustalono, że sprzedaż lokalu nie została rozliczona w deklaracji VAT 7 spółki cywilnej "R.", gdyż spółka ta w deklaracjach VAT 7 od grudnia 2002 r. do kwietnia 2004 r. nie wykazała żadnej sprzedaży. Skarga na tę decyzję została oddalona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 15 października 2008 r. w sprawie sygn. akt VIII SA/Wa 179/08.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne