Wyrok NSA z dnia 20 wrzenia 2011 r., sygn. I FSK 1227/10
Podatnik, który nabył przedsiębiorstwo i nadal je prowadzi może korzystać z uprawnień służących zbywcy tego przedsiębiorstwa.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka - Medek, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA (del.) Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 20 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 2 czerwca 2010 r., sygn. akt I SA/Łd 363/10 w sprawie ze skargi P. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 1 grudnia 2009 r., nr [...] w przedmiocie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży nieruchomości oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 2 czerwca 2010 r., sygn. akt I SA/Łd 363/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w sprawie ze skargi P. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 01 grudnia 2009 r., nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku przy sprzedaży nieruchomości uchylił tę interpretację i zasądził zwrot kosztów postępowania.
2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług oraz jego uzupełnieniu skarżący podał, że w lipcu 2009 r. dokonał sprzedaży obiektu hotelowego z zastosowaniem 22% stawki podatku VAT. Zdaniem strony dostawa przedmiotowej nieruchomości nie spełniała warunków do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej: "ustawa o VAT"). Nieruchomość stanowiła składnik przedsiębiorstwa, które wnioskodawca otrzymał od matki w 2002 r. aktem darowizny, (darowizna korzystała ze zwolnienia od podatku VAT). W marcu 2005 r. konieczne było uzupełnienie darowizny o kolejną działkę wchodzącą w skład tej nieruchomości, która omyłkowo została pominięta w pierwotnym akcie notarialnym. Przedmiotowa nieruchomość została zabudowana przez matkę wnioskodawcy, z prawem do pełnego odliczenia podatku VAT. Po objęciu darowizny zainteresowany kontynuował działalność hotelarską. Obiekt nie był wynajmowany innym podmiotom gospodarczym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty