Wyrok NSA z dnia 26 wrzenia 2011 r., sygn. II FSK 546/10
Wykładnia przepisu art. 6 ust. 3 pkt 3 u.p.d.o.f. (w brzemieniu obowiązującym w 2007 r.) uwzględniająca respektowanie traktatowej zasady niedyskryminacji zawartej w art. 12 TWE, obecnie w art. 18 TFUE, trafnie wskazuje, że wprowadzony w tym przepisie warunek dotyczący nauki dziecka powinien zostać odczytany jednolicie zarówno w odniesieniu do podatnika samotnie wychowującego dziecko, który ma dziecko uczące się w kraju, jak również wówczas, gdy jest to dziecko mające status ucznia czy studenta szkoły zagranicznej.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia NSA del. Anna Maria Świderska, Protokolant Tomasz Jankowski, po rozpoznaniu w dniu 13 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim. z dnia 17 listopada 2009 r. sygn. akt I SA/Go 344/09 w sprawie ze skargi D. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 27 kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Z. na rzecz D. K. kwotę 1200 (tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 17 listopada 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, sygn. akt I SA/Go 344/09 w sprawie ze skargi D. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 27 kwietnia 2009 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2007 r. uchylił zaskarżoną decyzję i określił, że nie może być ona wykonana.
Z przyjętego przez Sąd pierwszej instancji do rozpoznania stanu sprawy wynika, że skarżąca jest osobą samotnie wychowującą dziecko, które w 2007 r. studiowało w Wielkiej Brytanii. Wobec powyższego podatniczka skorzystała z preferencyjnego opodatkowania dochodów według zasad określonych w art. 6 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.: Dz.U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.), przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci i zastosowała ulgę z tytułu wychowywania dzieci, wynikającą z art. 27f ust. 1 tej ustawy. Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję z dnia 27 stycznia 2009 r. Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Z. i określił skarżącej wysokość zobowiązania podatkowego w wysokości 17.996 zł. W ocenie organów studiowanie córki podatniczki na uczelni w Wielkiej Brytanii uniemożliwiło opodatkowanie dochodów skarżącej według zasad przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci i skorzystanie z w/w ulgi. Organ drugiej instancji stwierdził, że z omawianych przepisów wynika, iż warunkiem koniecznym do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania w 2007 r. było kształcenie dzieci pełnoletnich w polskich szkołach i uczelniach. Podkreślono przy tym, że chodzi o szkoły, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym. Dyrektor Izby Skarbowej wskazał ponadto, że dokonana na podstawie ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 209, poz. 1316) zmiana art. 6 ust. 4 pkt 3 u.p.d.o.f. umożliwiająca rodzicom, których dzieci uczą się poza granicami kraju, rozliczenie się jako osoba samotnie wychowująca oraz skorzystanie z ulgi z tytułu wychowywania dzieci, ma zastosowanie do dochodów uzyskanych przez podatników począwszy od 1 stycznia 2008 r. Zdaniem organu, wbrew temu, co twierdziła strona, przedmiotowa zmiana nie miała charakteru doprecyzowującego - nowe brzmienie art. 6 ust. 4 pkt 3 wyraźnie rozszerza zakres szkół o te, których zasady tworzenia i prowadzenia regulują przepisy obowiązujące w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty