14.09.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 wrzenia 2011 r., sygn. II FSK 531/10

Opłaty notarialne oraz podatek od czynności cywilnoprawnych należą do tej grupy wydatków, bez których nie było możliwe podwyższenie kapitału zakładowego spółki, są więc związane bezpośrednio z podwyższeniem kapitału, tj. przychodem wskazanym w art. 12 ust. 4 pkt 4 u.p.d.o.p., a zatem nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 tej ustawy.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędzia NSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), Sędzia NSA del. Teresa Porczyńska, Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 14 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 6 listopada 2009 r. sygn. akt I SA/Wr 953/09 w sprawie ze skargi "O. [...] SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ" z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 10 marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie straty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2006 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu, 2) zasądza od "O. [...] SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ" z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 490 (słownie: czterysta dziewięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 listopada 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 953/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w sprawie ze skargi "O." sp. z o.o. z siedzibą w W. - zwanej dalej "Spółką", uchylił decyzje organów podatkowych obu instancji w przedmiocie straty w podatku dochodowym od osób prawnych za 2006 r.

W motywach wyroku Sąd pierwszej instancji podał, że w wyniku kontroli podatkowej przeprowadzonej w Spółce ujawniono nieprawidłowości po stronie przychodów jak i kosztów ich uzyskania. Wskazano, że Spółka podwyższyła kapitał zakładowy poprzez wniesienie aportu w postaci przedsiębiorstwa, uznając za koszt podatkowy wydatki związane z ww. czynnością, tj. taksę notarialną wraz z opłatami za wydanie odpisów aktu notarialnego oraz podatek od czynności cywilnoprawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne