05.07.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2011 r., sygn. I FSK 1101/10

W oparciu o art. 41 ust. 2 u.p.t.u. w zw. z poz. 45 załącznika nr 3 do u.p.t.u., z opodatkowania preferencyjną stawką, mogły korzystać jedynie dostawy towarów, które bezspornie mieściły się w zakresie przedmiotowym towarów zaliczanych do "odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt". Uwzględnić przy tym należy, że wykładnia i stosowanie przepisów stanowiących preferencyjne zasady opodatkowania powinno być ścisłe, a nierozszerzające rozumienie oraz stosowanie tego rodzaju norm podatkowych.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (spr.), Sędzia del. WSA Maciej Jaśniewicz, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej PPHU A. spółka cywilna A. K., A. K. z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 maja 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 2153/09 w sprawie ze skargi PPHU A. spółka cywilna A. K., A. K. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 5 października 2009 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do czerwca 2006 r. i październik 2007 r. oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia za grudzień 2007 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami.

1.1. Wyrokiem z 25 maja 2010 r., sygn. akt III SA/Wa 2153/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę PPHU A. s.c. A. K., A. K. z siedzibą w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 5 października 2009 r., nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do czerwca 2006 r. i październik 2007 r. oraz nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia za grudzień 2007 r.

1.2. Przedstawiając stan sprawy, Sąd pierwszej instancji podał, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w S. z 7 lipca 2009 r., którą określono podatnikowi zobowiązanie podatkowe i nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia za ww. okresy rozliczeniowe. Organy podatkowe uznały bowiem, że podatnik, przy sprzedaży towarów takich jak becik-rożek niemowlęcy zwykły lub z wkładem z włókna kokosowego, becik-śpiworek niemowlęcy, stosował stawkę podatku VAT w nieprawidłowej wysokości, tj. 7%, zamiast 22%. Organy uznały (zgodnie z klasyfikacją GUS wydaną 21 kwietnia 2009 r. na wniosek podatnika, jak i tą z 27 kwietnia 2009 r. wydaną w związku z wnioskiem organów), że towary te mieszczą się w PKWiU 17.40.24-99.00 "wyroby pościelowe pozostałe z wyłączeniem materaców i śpiworów oraz koców i pledów". Jednocześnie organy przyjęły, że towary te nie mieszczą się w poz. 45 załącznika nr 3 do ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej "u.p.t.u.") - "odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt", niezależnie od symbolu PKWiU, a zatem ich sprzedaż nie może być objęta preferencyjną stawką podatku VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne