Wyrok NSA z dnia 28 czerwca 2011 r., sygn. I FSK 718/10
"Service fee" stanowi zapłatę za świadczone na rzecz "E." usługi dystrybucyjne, których nie należy utożsamiać wyłącznie z umowami sprzedaży zawieranymi przez skarżącą we własnym imieniu i na własny rachunek z polskimi odbiorcami.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka (sprawozdawca), Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Ryszard Mikosz, Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 9 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. S. C. C. H., C. J. Sp. jawna z/s w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 10 lutego 2010 r. sygn. akt I SA/Łd 1067/09 w sprawie ze skargi A. S. C. C. H., C. J. Sp. jawna z/s w K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 16 maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2001 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. S. C. C. H., C. J. Sp. jawna z/s w K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 2700 zł (słownie: dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 10 lutego 2010 r., sygn. akt I SA/Łd 1067/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę "A." S. C. C. H., C. J. spółka jawna na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 16 maja 2008 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2001 r.
Z przedstawionego przez Sąd I instancji stanu sprawy wynikało, że zaskarżoną decyzją utrzymano w mocy decyzje organu I instancji z dnia 30 września 2004 r. określającą Spółce nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym oraz nadwyżkę podatku należnego za poszczególne miesiące 2001 r. Podkreślono, że w dniu 10 grudnia 1993 r. pomiędzy Spółką, a szwajcarską korporacją "E. [...]" S.A., została zawarta umowa "konsygnacyjna przyjmowania i wydawania towarów", dotycząca wprowadzania i wyprowadzania towarów z wolnocłowego składu celnego prowadzonego przez Spółkę. Na mocy tej umowy Spółka zobowiązała się m.in. do: przechowywania, ścisłej rotacji i rejestru towarów oraz dostarczania ich do klientów w Polsce, za co przysługiwało jej wynagrodzenie, które obejmowało: opłaty dzierżawcze składu konsygnacyjnego (rental fee), opłaty usługowe (service fee). Ponadto Spółce przysługiwała refundacja: 50% opłat celnych z tytułu importu towarów, dyskonta i rabatów wprowadzonych dla klientów krajowych Spółki oraz pozostałe koszty.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty