06.07.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2011 r., sygn. I FSK 1076/10

Art. 108 ust. 1 ustawy o VAT może mieć zastosowanie kiedy podatnik wystawia tzw. pustą fakturę i to niezależnie czy podatnik o tym wiedział.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA (del.) Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Protokolant Dariusz Rosiak, po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 15 kwietnia 2010 r. sygn. akt I SA/Wr 1844/09 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 2 października 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do czerwca 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 2700 zł (słownie: dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 15 kwietnia 2010 r., sygn. akt I SA/Wr 1844/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę A. S. na decyzję Dyrektora izby Skarbowej w W. z 2 października 2009 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do czerwca 2007 r.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją z 2 października 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej w W. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. z 9 czerwca 2009 r., o nr [...] w sprawie określenia podatku od towarów i usług za miesiące od lutego do czerwca 2007 r. Organ podatkowy I instancji stwierdził bowiem nieprawidłowości skutkujące zawyżeniem podatku naliczonego w łącznej kwocie 157.494,08 zł.

Na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego, organ I instancji uznał, iż faktury VAT wystawione przez firmę E. Z. S., stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane, a w konsekwencji, w świetle art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - dalej; "ustawa o VAT"), nie przysługuje stronie prawo do odliczenia podatku naliczonego z nich wynikającego. Ponadto ustalono, iż dokumentacja prowadzona w zakresie zakupu złomu od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej była nierzetelna i nie odzwierciedlała rzeczywistych zakupów, uznając jednocześnie, iż cześć złomu stalowego, której zakup został potwierdzony, podatnik zbył na rzecz C. W. SA. Organ I instancji stwierdził również, iż skoro skarżący nie nabył towarów wykazanych w fakturach VAT wystawionych przez E. Z. S., to nie mógł również dokonać ich sprzedaży. W konsekwencji organ ten uznał, iż jako podmiot gospodarczy podatnik został ustawiony w łańcuchu transakcji w roli nabywcy i dalszego sprzedawcy tego samego towaru, którego celem było uwiarygodnienie obrotu złomem. Jednocześnie, wystawiając faktury VAT, które, jak ustalił organ podatkowy, nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, był zobowiązany na podstawie art. 108 ust. 1 ustawy o VAT, do zapłaty podatku w nich wykazanego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne