Wyrok NSA z dnia 31 maja 2011 r., sygn. I FSK 621/10
Skoro zatem faktura powinna odzwierciedlać prawdziwy przebieg zdarzenia gospodarczego, stwierdzenie, że zdarzenie opisane w danej fakturze nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości, gdyż np. nie miało miejsca w odniesieniu do wskazanego w niej towaru - a tak będzie w przypadku zafakturowania transakcji dotyczącej kompletnego urządzenia w sytuacji, gdy w rzeczywistości przedmiotem obrotu jest tylko część elementów takiego urządzenia - nie pozwala na przyjęcie, że mamy do czynienia z rzetelną fakturą, uprawniającą na podstawie art. 19 ust. 1 u.p.t.u. nabywcę towaru do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z tej faktury.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia NSA Sylwester Marciniak (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Danuta Oleś, Protokolant Marta Sokołowska-Juras, po rozpoznaniu w dniu 31 maja 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej E. Sp. z o. o. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 10 lutego 2010 r. sygn. akt I SA/Op 466/09 w sprawie ze skargi E. Sp. z o. o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 1 września 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2003 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od E. Sp. z o. o. w S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 2700 zł (słownie: dwa tysiące siedemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 10 lutego 2010 r., sygn. akt I SA/Op 466/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę "E." Spółki z o.o. w S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 1 września 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za grudzień 2003 r.
2. W uzasadnieniu zaskarżonego wyroku Sąd I instancji wskazał, że przyczyną rozstrzygnięć organów w sprawie było zakwestionowanie faktury z 30 grudnia 2003 r. dotyczącej zakupu ładowarki kołowej - w ocenie organów faktura ta nie odzwierciedlała rzeczywistej transakcji, gdyż w ślad za fakturą nie nastąpiła dostawa urządzenia kompletnego, a tylko pewnych jego części, a zatem wykazany w fakturze podatek naliczony nie podlega odliczeniu od podatku należnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty