Wyrok NSA z dnia 20 lipca 2011 r., sygn. II FSK 460/10
Ustawodawca wyłączył z kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z karą za wadliwie wykonaną usługę bądź za zwłokę w usunięciu powstałych wad. Nie odniósł się natomiast do odszkodowań należnych z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy najmu. Nie oznacza to jednak, że takie odszkodowania i kary mogą być za koszt podatkowy automatycznie uznane. Poniesiony wydatek musi bowiem spełniać ogólną przesłankę art. 15 ust.1 u.p.d.o.p., tj. musi istnieć przyczynowo-skutkowy związek tego wydatku z potencjalnym przychodem lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Sędziowie: NSA Bogusław Dauter, WSA del. Andrzej Jagiełło (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 20 lipca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego w imieniu Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 4 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Lu 536/09 w sprawie ze skargi "Z." S.A. w L. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 24 kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od "Z." S.A. w L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego w imieniu Ministra Finansów kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania w sprawie.
Uzasadnienie
1.1 Zaskarżonym wyrokiem z dnia 4 grudnia 2009r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie po rozpoznaniu skargi "Z" S.A. w L. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 24 kwietnia 2009r., nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, uchylił zaskarżoną interpretację w części, w jakiej stanowisko podatnika uznaje za nieprawidłowe.
1.2 Sąd administracyjny pierwszej instancji ustalił, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej "Z" S.A. w L., przedstawiła następujący stan faktyczny: spółka wynajmuje lokale celem prowadzenia w nich działalności - są to tzw. Kredyt Punkty. Umowy zawierane były na czas oznaczony np. 3-5 lat. Obecnie z powodów ekonomicznych, niskiej bądź też żadnej opłacalności prowadzenia działalności, w poszczególnych punktach rozwiązywane są umowy najmu. Umowy te przewidują wypłatę ze strony spółki odszkodowania za wcześniejsze rozwiązanie umowy. W przedstawionym na wezwanie organu w trybie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h Ordynacji podatkowej (dalej: Ord. pod.), uzupełnieniu wniosku Spółka wyjaśniała, iż w 2009 roku zostały rozwiązane przedterminowo trzy umowy z następujących powodów: w dwóch przypadkach umowa najmu została podpisana z uwagi na potencjalną atrakcyjność położenia i duże rokowania co do osiągania wysokiej sprzedaży produktów finansowych spółki. Wobec nieosiągania spodziewanych założeń sprzedażowych, spadku rentowności i nieuzasadnionych kosztów utrzymania podjęto decyzję o zamknięciu placówki, nie otwierając nowego punktu. W trzecim przypadku umowa najmu została podpisana z uwagi na potencjalnie dobrą lokalizację. Lokal nie do końca, jednak spełnił oczekiwania odnośnie zapewnienia rentowności. Dlatego też podjęto decyzję o jego zamknięciu ze względów ekonomicznych (spadek rentowności i nieuzasadnione koszty utrzymania dwóch placówek w tym mieście) i w miejsce zamkniętego lokalu otwarto w tym mieście nowy punkt, który posiada zdecydowanie lepsze położenie. W tak przedstawionym stanie faktycznym zadano pytanie: czy wypłacone odszkodowanie za wcześniejsze rozwiązanie umów najmu stanowi koszt podatkowy?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty