07.06.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2011 r., sygn. II FSK 172/10

Pojęcie "budynek gospodarczy" w potocznym znaczeniu należy rozumieć jako budynek dodatkowy, pomocniczy (a nie siedzibę główną czy główny budynek firmy), użytkowany w celu magazynowania, przechowywania sprzętu, towarów, zapasów, wykonywania prostych prac warsztatowych. Nie można uznać, aby budynek biurowy spełniał kryteria budynku gospodarczego.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Małgorzata Wolf - Kalamala (spr.), Sędzia WSA del. Andrzej Jagiełło, Protokolant Tomasz Jankowski, po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 4 września 2009 r. sygn. akt I SA/Łd 316/09 w sprawie ze skargi W. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia 19 stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2008 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 4 września 2009 r., sygn. akt I SA/Łd 316/09, którym oddalono skargę W. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P., utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy D. w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2008 r. od zabudowanej nieruchomości w G.

Za podstawę opodatkowania podatkiem rolnym Organ I instancji przyjął użytki rolne o powierzchni 41,9117 ha przeliczeniowych, zaś podatek od nieruchomości wymierzył od budynku mieszkalnego rolnika o powierzchni 107,51 m2 i pozostałych budynków o powierzchni 205,92 m2, stosując stawki podatkowe określone w uchwale Rady Gminy D. w sprawie ustalenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2008 r. (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego Nr 385, poz. 3775), a także w uchwale w sprawie obniżenia średniej ceny skupu żyta przyjmowanej jako podstawa obliczenia podatku rolnego w 2008 r. (Dz. Urz. Woj. Łódzkiego Nr 271, poz. 2397). W uzasadnieniu decyzji Organ pierwszej instancji wskazał, że Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w B. decyzją z dnia 7 listopada 2007 r. udzielił Skarżącemu pozwolenia na użytkowanie budynku biurowo - socjalnego z mieszkaniem służbowym o powierzchni użytkowej 313,43 m2. W związku z powyższym, Wójt Gminy wezwał Skarżącego do przedłożenia informacji w sprawie podatku od nieruchomości. W odpowiedzi Skarżący poinformował, że część ww. budynku wykorzystywana jest przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej. Znajdują się w nim biura gospodarstwa oraz pomieszczenia socjalne przeznaczone dla pracowników gospodarstwa. W jego ocenie, ta część budynku korzysta ze zwolnienia od podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 4c ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tj. Dz. U. z 2006 r., Nr 121, poz. 844 ze zm.) - dalej zwanej u.p.o.l.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne