Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2011 r., sygn. II FSK 269/10

Zbycie świadectw pochodzenia energii od 2010 roku rozlicza się w ramach działalności gospodarczej. Wcześniej było kwalifikowane do przychodów kapitałowych.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędziowie: NSA Edyta Anyżewska, NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 22 października 2009 r. sygn. akt I SA/Po 761/09 w sprawie ze skargi B. K. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 12 czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 października 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu sygn. akt I SA/Po 761/09 oddalił skargę B. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 czerwca 2009 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Sąd pierwszej instancji wskazał, że wnioskiem z dnia 14 marca 2009 r. B. K. zwrócił się o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. We wniosku przedstawił stan faktyczny, z którego wynikało, że skarżący wraz ze wspólnikiem (spółka cywilna) prowadzi działalność gospodarczą, która polega na produkcji energii elektrycznej. Dochody spółki są efektem sprzedaży energii elektrycznej, wyprodukowanej w odnawialnym źródle energii (mała elektrownia wodna). Na skutek zmian prawa energetycznego, cena za energię odnawialną została rozdzielona na dwa składniki: "energię czarną" i potwierdzoną "świadectwami pochodzenia". Przychód za "energię czarną" wnioskodawca uzyskuje od lokalnego zakładu energetycznego, a za "energię zieloną" ze sprzedaży świadectw pochodzenia, co odbywa się wyłącznie za pośrednictwem Towarowej Giełdy Energii. Przychodem w zakresie wytwarzania energii jest zarówno kwota należna od przedsiębiorstwa energetycznego, jak też należność ze sprzedaży świadectw pochodzenia opodatkowana zryczałtowaną stawką 5,5%. Wnioskodawca otrzymał z Domu Maklerskiego PIT-8C, stanowiący informację o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych. W odniesieniu do tak przedstawionego stanu faktycznego sformułowano pytanie, czy informacja na druku PIT-8C powoduje konieczność opodatkowania dochodów ze sprzedaży Świadectw Pochodzenia Energii Elektrycznej wytwarzanej w odnawialnym źródle energii. Wyrażając własne stanowisko skarżący podniósł, że skoro nie prowadzi działalności polegającej na skupie i sprzedaży świadectw pochodzenia, nie prowadzi obrotu świadectwami na giełdzie, to informacja na druku PIT-8C nie powoduje konieczności opodatkowania dochodów ze sprzedaży Świadectw Pochodzenia Energii Elektrycznej wytwarzanej w odnawialnym źródle energii.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne