Wyrok NSA z dnia 15 kwietnia 2011 r., sygn. II FSK 1578/10

Tylko wydatki związane z emisją nowych akcji, bez których nie jest możliwe podwyższenie przez spółkę akcyjną kapitału zakładowego, nie są kosztami uzyskania przychodów, stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 4 oraz art. 7 ust. 1 i 2 w związku z art. 15 ust. 1 omawianej ustawy. Do tego rodzaju wydatków niewątpliwie należy zaliczyć opłaty notarialne, sądowe, podatek od czynności cywilnoprawnych, a w przypadku podwyższenia kapitału w drodze emisji akcji będących przedmiotem oferty publicznej objętych prospektem emisyjnym dodatkowo ponoszone w związku z tym opłaty giełdowe, koszty druku dokumentów akcyjnych, koszty sporządzenia, drukowania oraz dystrybucji prospektu emisyjnego lub jego skróconej wersji oraz koszty oferowania papierów wartościowych. Pozostałe wydatki, stanowiąc koszty ogólne funkcjonowania spółki kapitałowej, stanowią zgodnie z art. 15 ust. 1 p.d.o.p. koszty uzyskania przychodów.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Grzegorz Borkowski, Sędzia NSA Grzegorz Krzymień (sprawozdawca), Sędzia NSA Włodzimierz Kubiak, Protokolant Iga Szymańska-Wnęk, po rozpoznaniu w dniu 15 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 17 marca 2010 r. sygn. akt I SA/Wr 1934/09 w sprawie ze skargi L. S.A. z siedzibą w W. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 16 października 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od L. S.A. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 17 marca 2010 r., sygn. akt I SA/Wr 1934/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu skargi L. S.A. w W., uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów (organu upoważnionego: Dyrektora Izby Skarbowej w P.) w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych. Jak wskazano w uzasadnieniu wyroku, we wniosku z dnia 24 lipca 2009 r. Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy wydatki związane z podwyższeniem kapitału własnego (w formie emisji akcji na rzecz dotychczasowego akcjonariusza), w tym koszty podatku od czynności cywilnoprawnych, koszty notarialne oraz koszty sądowe, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w świetle art. 15 i art. 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) dalej w skrócie "p.d.o.p." Wyrażając własne stanowisko w sprawie Spółka stwierdziła, że wydatki związane z podwyższeniem kapitału mieszczą się w katalogu definicji kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 15 ust. 1 p.d.o.p., jako koszty poniesione w celu pozyskania źródła finansowania działalności operacyjnej strony, które będzie miało wpływ na wielkość osiąganych przychodów podatkowych. Zdaniem Strony, ze względu na różne sposoby pozyskiwania źródeł finansowania, koszty związane z podwyższeniem kapitału powinny być zaliczone do tego samo rodzaju kosztów, co koszty związane z pożyczką, kredytem bankowym, czy też kosztem pozyskania depozytów. Koszty odsetek od prowizji czy innych opłat związanych z uzyskaniem kredytu, czy też pożyczki są kosztem uzyskania przychodu i nie budzi wątpliwości ich związek z przychodami. Ponadto, skoro koszty te nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 p.d.o.p., a zatem - jako koszty pośrednie - stanowią koszty uzyskania przychodu. O zasadności tego stanowiska - zdaniem Strony - świadczy również treść art. 16 b ust. 2 pkt 1 lit b p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2002 r., która dopuszczała zaliczenie wydatków związanych z podwyższeniem kapitału w spółce akcyjnej do kosztów uzyskania przychodów poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne