24.02.2011 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 lutego 2011 r., sygn. II FSK 1327/09

"Treść żądania" to nic innego jak wskazanie czego domaga się Strona, w przypadku pisma inicjującego postępowanie - wyznaczenie przedmiotu postępowania. Odformalizowanie postępowania na korzyść strony co do formy i treści żądania wszczęcia postępowania ma prowadzić do tego, aby sprawa mogła być rozpoznana zgodnie z intencją i interesem strony.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Krzymień, Sędziowie NSA Tomasz Zborzyński, del. WSA Beata Cieloch (sprawozdawca), Protokolant Magdalena Gródecka, po rozpoznaniu w dniu 24 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 5 maja 2009 r., sygn. akt I SA/Bd 84/09 w sprawie ze skargi M. J. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia 23 października 2008 r., nr [...] w przedmiocie nadpłaty w opłacie targowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 maja 2009 r., sygn. akt I SA/Bd 84/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy - po rozpoznaniu skargi M. J. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia 23 października 2008 r. w przedmiocie pozostawienia bez rozpoznania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w opłacie targowej - uchylił zaskarżone postanowienie oraz orzekł, iż nie może być ono wykonane w całości. W uzasadnieniu wyroku wskazano, iż Strona w dniu 9 listopada 2007r. r. wystąpiła do Prezydenta Miasta G. o stwierdzenie nadpłaty w opłacie targowej uiszczanej za sprzedaż w budynku (boksie) położonym na targowisku "P. H." w G. W odpowiedzi organ I instancji pismem z dnia 13 grudnia 2007r. r. wezwał wnioskodawcę do sprecyzowania żądania, tj. wskazania za jakie dni ma być stwierdzona nadpłata oraz do przedłożenia dowodów zapłaty opłaty targowej za powyższy okres. Na powyższe wezwanie Strona nie odpowiedziała. Na wezwanie organu podatkowego, inkasent spornego podatku - M. sp. z o.o. w G. - wyjaśnił, iż jedynym dowodem świadczącym w jakich dniach dany najemca boksu dokonywał sprzedaży, są bilety dziennej opłaty targowej opatrzone datą, wręczane każdorazowo poszczególnym najemcom przy poborze dziennej opłaty targowej. Inkasent nie dysponuje kopiami takich biletów, ani żadną listą osób uiszczających dzienną opłatę targową, albowiem spółka zobowiązana była jedynie do sporządzania wykazu osób odmawiających uiszczenia dziennej opłaty targowej. Wykazy te przekazywane były na koniec każdego miesiąca do Urzędu Miasta w G. w formie raportu ze sprzedaży biletów. W odpowiedzi na kolejne wezwanie organu podatkowego, w piśmie z dnia 19 sierpnia 2008 r. Skarżący wyjaśnił że żąda ustalenia nadpłaty w opłacie targowej od dnia wynajęcia boksu, przy czym nie jest w stanie przedstawić żadnych dowodów, gdyż bilety opłaty targowej są bezimienne i to na organie podatkowym ciąży obowiązek ustalenia wysokości nienależnie pobranej opłaty targowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne