20.07.2010

Wyrok NSA z dnia 20 lipca 2010 r., sygn. II OSK 1061/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms (spr.) sędzia NSA Jacek Chlebny sędzia del. WSA Wojciech Mazur Protokolant Anna Sidorowska po rozpoznaniu w dniu 20 lipca 2010 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Y.B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 marca 2009 r. sygn. akt IV SA/Wa 2051/08 w sprawie ze skargi Y.B. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 marca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Y.B. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] listopada 2008 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji Wojewody Łódzkiego z dnia [...] sierpnia 2003 r. stwierdzającej utratę obywatelstwa polskiego przez Y.B.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzją z dnia [...] listopada 2008 r. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, po rozpoznaniu wniosku skarżącego o ponowne rozpatrzenie sprawy, utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] września 2008 r., którą odmówił stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji Wojewody Łódzkiego z dnia [...] sierpnia 2003 r. stwierdzającej utratę obywatelstwa polskiego przez Y.B. (poprzednio J.B., urodzony 11 listopada 1946 r. w Ł., jako obywatel polski). W uzasadnieniu organ wskazał, że postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji jest ograniczone jedynie do weryfikacji samej decyzji administracyjnej z wyłączeniem możliwości rozpoznania i rozstrzygnięcia sprawy administracyjnej, której dotyczy weryfikowana decyzja. W ocenie organu, wbrew twierdzeniom skarżącego, kwestionowana decyzja nie narusza rażąco prawa. Organ stwierdził, że nie można zgodzić się z twierdzeniem skarżącego, że uchwała Rady Państwa z dnia 23 stycznia 1958 r. w sprawie zezwolenia na zmianę obywatelstwa polskiego osobom wyjeżdżającym na pobyt stały do państwa Izrael, nie mogła stanowić zezwolenia na zmianę obywatelstwa polskiego na izraelskie w rozumieniu ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o obywatelstwie polskim, obowiązującej w dacie wyjazdu skarżącego na pobyt stały do Izraela.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne