22.07.2010

Wyrok NSA z dnia 22 lipca 2010 r., sygn. I OSK 229/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Kacprzak, Sędzia NSA Jolanta Rajewska, Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.), Protokolant Ewelina Ryszka, po rozpoznaniu w dniu 22 lipca 2010r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 listopada 2009r. sygn. akt II SA/Wa 1051/09 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] maja 2009r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania; 2. zasądza od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na rzecz M. S. kwotę 474 (czterysta siedemdziesiąt cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 listopada 2009 r. (sygn. akt II SA/Wa 1051/09) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] maja 2009 r. [...] utrzymująca w mocy decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] marca 2009 r. [...] wydaną w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

Wojewódzka Komisja Lekarska MSWiA w W. orzeczeniem z dnia [...] lutego 2009 r. [...], zatwierdzonym w dniu [...] marca 2009 r. przez Okręgową Komisję Lekarską MSWiA w W, uznała M. S. za całkowicie niezdolnego do służby w Policji i zaliczyła go do trzeciej grupy inwalidów.

Następstwem tego Komendant Główny Policji rozkazem personalnym z dnia [...] marca 2009 r. - wydanym na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o Policji - zwolnił policjanta ze służby z dniem 23 marca 2009 r. i rozkazowi temu nadał rygor natychmiastowej wykonalności.

W odwołaniu od w/w decyzji M. S. zarzucił organowi pierwszej instancji naruszenie art. 43 ust. 1 ustawy o Policji, poprzez jego niezastosowanie oraz naruszenie § 23 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 września 2002 r. w sprawie szczegółowych praw i obowiązków oraz przebiegu służby policjantów, zgodnie z którym przełożony po otrzymaniu orzeczenia Komisji Lekarskiej o trwałej niezdolności do służby policjanta niezwłocznie powinien zwolnić go od zajęć służbowych, czego w niniejszej sprawie nie uczyniono.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne