16.06.2010 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 16 czerwca 2010 r., sygn. II OSK 564/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędziowie: Sędzia NSA Wiesław Kisiel Sędzia NSA del. Teresa Rutkowska /spr./ Protokolant: Iwona Ścieszka po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 10 grudnia 2009 r. sygn. akt III SA/Gd 492/09 w sprawie ze skargi A. M. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

II OSK 564/10

U Z A S A D N I E N I E

Zaskarżonym wyrokiem z dnia z dnia 10 grudnia 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę A. M. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku z dnia [...] września 2009 r. ( nr [...]), utrzymującą w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku orzekającą o braku podstaw do stwierdzenia u A. M. choroby zawodowej - choroby układu wzrokowego wywołanej czynnikami fizycznymi, chemicznymi lub biologicznymi.

W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Organ II instancji, działając na podstawie art. 5 pkt 4a ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej ( Dz. U. Nr 122, poz. 851 z późn. zmianami) oraz art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., § 11 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych ( Dz. U. Nr 105, poz. 869) wskazał, że Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gdańsku wydając decyzję o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej oparł się na orzeczeniu lekarskim Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gdańsku z dnia [...] września 2007 r., orzeczeniu lekarskim Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi z dnia [...] listopada 2007 r. oraz karcie oceny narażenia zawodowego sporządzonej w dniach [...] grudnia 2007 r. i [...] grudnia 2007 r. Pomiary promieniowania jonizującego wykonane przez Instytut Medycyny Pracy wykazały, że dawka promieniowania jonizującego izotopu J-125 otrzymywanego przez skarżącą nie przekroczyła 1mSv, a więc dawki dopuszczalnej dla ogółu ludności. Karta oceny narażenia zawodowego została sporządzona przez jednostkę uprawnioną. U skarżącej rozpoznano ziarnistość w soczewkach oczu powstałą najprawdopodobniej w okresie życia płodowego i można ją określić jako zaćma wrodzona i podczas badań najpewniej nie została zauważona.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne