13.10.2010

Wyrok NSA z dnia 13 października 2010 r., sygn. II OSK 1988/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie Sędzia NSA Wiesław Kisiel Sędzia del. WSA Wanda Zielińska-Baran ( spr. ) Protokolant Konrad Młynkiewicz po rozpoznaniu w dniu 13 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 września 2009 r. sygn. akt IV SA/Wa 681/09 w sprawie ze skargi J. B. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 września 2009 r., sygn. akt IV SA/Wa 681/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. B. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 marca 2009 r. nr DOiR.I.627/369/09-TZ utrzymującą w mocy decyzję Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] stycznia 2009 r. o odmowie stwierdzenia posiadania przez skarżącego obywatelstwa polskiego.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

J. B. urodził się [...] marca 1939 r. w T. A., jako syn S. i G. z domu G.. Obecnie zamieszkuje on w Izraelu i legitymuje się paszportem izraelskim.

Ojciec skarżącego S. B. urodził się [...] marca 1909r. w miejscowości N., jako nieślubne dziecko F. B. zamieszkałej w N.. Na mocy art. 2 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego jako mieszkaniec N. nabył obywatelstwo polskie. W 1930 roku wyjechał na stałe do P., w dniu [...] maja 1948 roku nabył obywatelstwo izraelskie. W dniu 9 października 1950 r. S. B. został powołany do służby rezerwowej w Silach Zbrojnych I. i służbę tą ukończył w dniu [...] października 1951 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, iż zaskarżona decyzja Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 marca 2009r. nie narusza prawa.

Sąd wskazał, iż dla stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego przez J. B. niezbędne jest ustalenie czy nabył on obywatelstwo polskie i nie utracił go do dnia wydania zaskarżonej decyzji. Dla rozstrzygnięcia przedmiotowej sprawy w pierwszej kolejności niezbędne jest ustalenie, czy skarżący nabył przez urodzenie obywatelstwo polskie na podstawie art.4 pkt 1 ustawy z dnia 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego obowiązującego w dniu [...] marca 1939 r. tj w dniu urodzenia się. Skarżący był dzieckiem ślubnym, jego ojciec S. B. nabył obywatelstwo polskie na podstawie ustawy z 1920 r., należało zatem ustalić, czy nie utracił tego obywatelstwa do dnia urodzenia się syna i posiadał je nadal w tej dacie. Zdaniem Sądu ustalenia faktyczne i prawne organu w tym zakresie były prawidłowe. Zasadniczą kwestią dla rozstrzygnięcia sprawy było ustalenie czy ojciec skarżącego nie utracił obywatelstwa polskiego na podstawie art. 11 pkt 1 ustawy z 1920 r., w myśl którego utrata obywatelstwa polskiego następowała z mocy prawa przez nabycie obywatelstwa obcego. Bezsporne jest, że ojciec skarżącego w dniu 15 maja 1948 r. nabył obywatelstwo izraelskie, to jednak obywatelstwa polskiego nie utracił, gdyż nie posiadał zwolnienia z obowiązku wojskowego, któremu podlegał na podstawie ustawy z dnia 9 kwietnia 1938 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 25, poz. 220 ze zm.). Ustalenia te nie były kwestionowane przez wnioskodawcę kwestionowane. Natomiast spór powstał odnośnie ustaleń dotyczących utraty obywatelstwa polskiego przez ojca skarżącego na podstawie pkt 2 art. 11 ustawy z dnia 1920 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne