27.07.2010 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 27 lipca 2010 r., sygn. I OSK 244/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Łukaszewska-Macioch (spr.) Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Pocztarek sędzia NSA Anna Lech Protokolant Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 27 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 września 2009 r. sygn. akt II SA/Wa 181/09 w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] października 2008 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji nr [...] z dnia [...] października 2008 r. i rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. nr [...] z dnia [...] czerwca 2008 r., 2. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz M. M. kwotę 537 (pięćset trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego za obie instancje.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 23 września 2009 r. sygn. akt II SA/Wa 181/09 oddalił skargę M. M. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia (...) października 2008 r. nr (...) w sprawie ustalenia prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujący stan faktyczny:

Powołanym rozkazem personalnym z (...) października 2008 r. Komendant Główny Policji, po rozpatrzeniu odwołania policjanta M. M., utrzymał w mocy rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nr (...) z dnia (...) czerwca 2008 r. ustalający policjantowi na dzień ponownego przyjęcia do służby (...) lutego 1996 r. prawo do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat w wysokości 2%. Z uzasadnienia rozkazu personalnego wynika, że wnioskiem z dnia (...) marca 2008 r. M. M. zwrócił się do Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. o ustalenie prawa do wzrostu uposażenia z tytułu wysługi lat obejmującej okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców po ukończeniu 16 roku życia, od 1 stycznia 1991 r. do 1 lipca 1993 r. oraz od 1 stycznia 1994 r. do 17 marca 1994 r. Do wniosku dołączył oświadczenie w sprawie braku dokumentów oraz o wykonywaniu pracy w gospodarstwie rolnym od dnia 5 kwietnia 1989 r. do 1 sierpnia 1994 r., zeznania dwóch świadków w tej sprawie złożone w Urzędzie Gminy K., zaświadczenie o zameldowaniu na terenie gospodarstwa rolnego rodziców wydane przez Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w K. oraz pismo informujące o odmowie wydania przez Urząd Gminy w K. zaświadczenia o wliczeniu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy. Wobec braku wśród złożonych dokumentów zaświadczenia właściwego oddziału regionalnego KRUS o okresach podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników i opłacaniu składek lub o okresach zwolnienia od ich opłacania, a także zaświadczenia określającego wielkość gospodarstwa rolnego rodziców w okresie, w którym wnioskodawca pracował w nim w charakterze domownika, Komendant Wojewódzki Policji w K. wezwał wnioskodawcę do przedstawienia w terminie 14 dni od doręczenia wezwania, wskazanych dokumentów, lecz wnioskodawca wymaganych dokumentów nie przedłożył.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne