Wyrok NSA z dnia 15 października 2010 r., sygn. I OSK 1061/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Pocztarek (spr.) sędzia del. NSA Teresa Rutkowska Protokolant Agnieszka Gugała - Szczerbicka po rozpoznaniu w dniu 15 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. P. i R. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 marca 2010 r. sygn. akt I SA/Wa 1731/09 w sprawie ze skargi A. P. i R. P. na decyzję Ministra Edukacji Narodowej z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. P. i R. P. na rzecz Ministra Edukacji Narodowej kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 9 marca 2010 r., sygn. akt I SA/Wa 1731/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. P. i R. P. na decyzję Ministra Edukacji Narodowej z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] wydaną w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że decyzją z [...] marca 2009 r. Dolnośląski Kurator Oświaty odmówił stwierdzenia nieważności decyzji z [...] grudnia 2008 r. wydanej przez Dyrektora Szkoły Podstawowej [...] we [...] w sprawie skreślenia z listy uczniów szkoły P. P..
W uzasadnieniu organ wskazał, iż decyzja z [...] grudnia 2008 r. wydana przez Dyrektora Szkoły Podstawowej [...] o skreśleniu z listy uczniów szkoły P. P., nie jest dotknięta żadną z wad wymienionych w przepisie art. 156 § 1 kpa.
Podkreślił, że kwestionowana decyzja nie została wydana z rażącym naruszeniem prawa, ponieważ w zakresie objętym powyższą decyzją administracyjną obowiązywał niewątpliwy stan prawny. Kwestia skreślenia z listy uczniów uregulowana była przepisem art. 84 ust. 2 ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem, szkoła niepubliczna, w tym również szkoła o uprawnieniach szkoły publicznej, działa na podstawie statutu nadanego przez osobę prowadzącą. Przepis ten zawiera katalog spraw, które statut szkoły niepublicznej powinien określać, w tym w szczególności organy szkoły oraz zakres ich zadań, organizację szkoły, a także prawa i obowiązki uczniów szkoły oraz przypadki, w których uczeń może zostać skreślony z listy uczniów szkoły niepublicznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty