11.08.2010

Wyrok NSA z dnia 11 sierpnia 2010 r., sygn. I OSK 577/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rajewska Sędziowie NSA Jan Kacprzak del. WSA Ewa Kwiecińska (spr.) Protokolant Aleksandra Żurawicka po rozpoznaniu w dniu 11 sierpnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 listopada 2008 r. sygn. akt IV SA/Wa 1614/08 w sprawie ze skargi Z. B. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 21 listopada 2008 r., sygn. akt IV SA/Wa 1614/08, oddalił skargę Z. B. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] grudnia 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi decyzją z [...] grudnia 2006 r. utrzymał w mocy własną decyzją z [...] września 2006 r. odmawiającą Z. B. stwierdzenia nieważności decyzji Naczelnika Gminy Łowicz z dnia [...] maja 1984 r. o przejęciu na rzecz Państwa nieodpłatnie gospodarstwa rolnego bez budynków o powierzchni 3,74 ha, położonego we wsi J., stanowiącego własność Z. i J. B.

W uzasadnieniu organ stwierdził, mając na uwadze treść art. 16 ust. 1 pkt 4, art. 51 i 52 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników i członków ich rodzin, że J. B. spełniała określone w powołanej ustawie kryteria, warunkujące przejęcie gospodarstwa rolnego przez Skarb Państwa w zamian za rentę, bowiem była rolnikiem prowadzącym gospodarstwo rolne. Za rolnika uważany był zaś także małżonek rolnika będącego właścicielem przekazywanego na rzecz Państwa gospodarstwa.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi stwierdził również, iż błędne określenie w decyzji z 1984 r., że współwłaścicielem przedmiotowego gospodarstwa rolnego była J. B. nie jest rażącym naruszeniem prawa a okoliczność ta nie miała wpływu na przekazanie gospodarstwa. Natomiast z akt sprawy nie wynika, by przejęcie nastąpiło wbrew Z. B. - właścicielowi gospodarstwa, bowiem znajduje się w nich pismo, z którego wynika, że sam wystąpił o przejęcie gospodarstwa na rzecz Skarbu Państwa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne