17.11.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2010 r., sygn. I OSK 106/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz sędzia del. NSA Wiesław Morys Protokolant asystent sędziego Justyna Rosińska po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Starosty Poznańskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 listopada 2009 r. sygn. akt II SA/Po 455/09 w sprawie ze skargi K. K. na czynność Starosty Poznańskiego z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie opłaty za wydanie karty pojazdu oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 6 listopada 2009 r. sygn. akt II SA/Po 455/09 po rozpoznaniu skargi K. K. na czynność Starosty Poznańskiego z dnia [...] marca 2009 r., Nr [...] w przedmiocie opłaty za wydanie karty pojazdu uchylił zaskarżoną czynność. Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Pismem z dnia 24 lutego 2009 r. K. K. zwrócił się do Starostwa Poznańskiego o zwrot kwoty 425 zł tytułem niesłusznie pobranej opłaty za wydanie Karty Pojazdu nr [...] samochodu marki Renault Clio TDI nr VIN V[...], nr rejestracyjny [...].

Starosta Poznański pismem z dnia 9 marca 2009 r. poinformował w/w, iż zgodnie z obowiązującym wówczas rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003 r. (Dz. U. Nr 137, poz. 1310) opłata za kartę pojazdu wynosiła 500 zł i taką też opłatę w obowiązującym wówczas stanie prawnym zobowiązany był pobrać organ. Pobranie jakiejkolwiek innej opłaty nie posiadało umocowania w przepisach prawa. Dlatego też zwrot wnioskowanej kwoty jest bezzasadny.

W dniu 26 marca 2009 r. K. K. złożył Staroście Poznańskiemu wezwanie do usunięcia naruszenia prawa polegające na odmowie zwrotu nienależnie pobranej kwoty w którym zaznaczył, iż pismo Starosty nie jest decyzją od której przysługuje odwołanie.

Pismem z dnia 6 kwietnia 2009 r. organ wskazał, że nie może wydać decyzji odmawiającej zwrotu kwoty, ponieważ brak jest do tego podstaw prawnych, a wnioskodawca może dochodzić swoich roszczeń w drodze powództwa cywilnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne