20.10.2010

Wyrok NSA z dnia 20 października 2010 r., sygn. II OSK 819/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Alicja Plucińska-Filipowicz sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) sędzia del. WSA Maciej Dybowski Protokolant Kamil Buliński po rozpoznaniu w dniu 20 października 2010 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Z.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 września 2008 r. sygn. akt II SA/Gl 385/08 w sprawie ze skargi Z.P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] 2008 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie warunków zabudowy terenu 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gliwicach do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. na rzecz Z.P. kwotę 350 (trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 15 września 2008 r., sygn. akt II SA/GL 385/08, oddalił skargę Z. P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] stycznia 2008 r., nr [...], w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie warunków zabudowy terenu.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Prezydent Miasta Bytomia postanowieniem z dnia [...] listopada 2007 r. nr [...] na podstawie art. 62 ust. 2 w związku z art. 53 ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, zawiesił z urzędu postępowanie w sprawie ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalno-usługowego na działkach nr [...],[...],[...],[...],[...] w B. przy ul. [...].

W uzasadnieniu tego postanowienia, powołując się na znajdujące się w aktach pismo Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach z dnia 17 listopada 2003 r., wskazał, że teren inwestycji zlokalizowany jest na terenie górniczym "[...]" w B. Wyjaśnił, że Rada Miejska nie podjęła uchwały o odstąpieniu od obowiązku sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, a zatem obowiązek jego uchwalenia wynika z art. 53 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2005 r., Nr 228, poz. 1947 ze zm.). Zgodnie z art. 62 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, skutkuje to obligatoryjnym zawieszeniem postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne