Wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2010 r., sygn. I OSK 81/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia WSA del. Jarosław Stopczyński (spr.) Protokolant Krzysztof Tomaszewski po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 17 listopada 2009 r. sygn. akt II SA/Ol 880/09 w sprawie ze skargi A. Z. na postanowienie Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie sprostowanie świadectwa służby oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Sygnatura akt I OSK 81/10
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 listopada 2009 r. wydanym w sprawie o sygn. akt II SA/Ol 880/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę A. Z. na postanowienie Dyrektora Okręgowej Służby Więziennej w Olsztynie z dnia [...] sierpnia 2009 r. , Nr [...] w przedmiocie sprostowania świadectwa służby.
W uzasadnieniu powyższego wyroku wskazano m.in., że A. Z. decyzją personalną Dyrektora Aresztu Śledczego w B. z dnia [...] maja 2009 r. został zwolniony ze Służby Więziennej z powodu wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby. Wraz ze zwolnieniem doręczono mu sporządzone w dniu [...] maja 2009 r. świadectwo służby.
W dniu [...] lipca 2009 r. stwierdzono, że w wydanym świadectwie widnieje błąd pisarski polegający na nieprawidłowym wpisaniu daty początku pełnienia służby. Jako jej początek wpisano bowiem dzień [...] sierpnia 1978 r., natomiast z dokumentacji zawartej w aktach osobowych funkcjonariusza wynika, że pełnił on służbę od dnia [...] maja 1998 r.
W związku z powyższym Dyrektor Aresztu Śledczego w B. postanowieniem z dnia [...] lipca 2009 r. sprostował powyższy błąd pisarski przez wpisanie prawidłowego początku służby.
W uzasadnieniu tego postanowienia wskazano że A. Z. istotnie pełnił służbę począwszy od dnia [...] maja 1998 r. a nie jak omyłko wpisano od dnia [...] sierpnia 1978 r. Powołano się przy tym na treść § 5 ust. 8 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 stycznia 2003 r. w sprawie świadectw służby funkcjonariuszy Służby Więziennej, zgodnie z którym przełożony może w każdym czasie z urzędu prostować w drodze postanowienia błędy pisarskie i rachunkowe oraz inne oczywiste omyłki w wydanym świadectwie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty