15.06.2010

Wyrok NSA z dnia 15 czerwca 2010 r., sygn. I OSK 1705/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) Sędziowie sędzia NSA Anna Lech sędzia NSA Jolanta Rudnicka Protokolant Katarzyna Myślińska po rozpoznaniu w dniu 15 czerwca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Prokuratora Okręgowego w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 września 2009 r. sygn. akt II SA/Wa 661/09 w sprawie ze skargi J. R. na decyzję Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji o zwolnieniu ze służby oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 24 września 2009 r., Sygn. akt II SA/Wa 661/09 oddalił skargę J. R. na decyzję Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji o zwolnieniu ze służy w Państwowej Straży Pożarnej.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.

Komendant Rejonowy Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach decyzją nr [...] z dnia [...] sierpnia 1996 r., na podstawie art.104 § 1 K.p.a.( Dz. U. z 2000 r. Nr 98 poz. 1071 ze zm.) oraz art. 43 ust.2 pkt.1 i art.47 ust.2 ustawy z dnia 24 sierpnia 19991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. Nr 88, poz. 400. ze zm.), zwolnił J. R. z dniem 31 sierpnia 1996 r. ze służby w Komendzie Rejonowej PSP w Gliwicach z uwagi na jego niezdolność do służby.

Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach decyzją z dnia [...] lutego 2009r nr [...], po rozpatrzeniu wniosku J. R., odmówił stwierdzenia nieważności powyższej decyzji z dnia [...] sierpnia 1996 r. Następnie Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej decyzją z dnia [...] marca 2009r nr [...], w związku z odwołaniem J. R., decyzję Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach utrzymał w mocy. W uzasadnieniu decyzji podkreślił, że z uwagi na całkowitą niezdolność do służby, stwierdzoną orzeczeniem Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSWiA z dnia [...] lipca 1996 r., zwolnienie funkcjonariusza ze służby było obligatoryjne. Zachowano też wymóg określony w art.45 ust.1 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, gdyż stosunek służbowy został rozwiązany dopiero po upływie 12 miesięcy od dnia zaprzestania pełnienia przez funkcjonariusza służby z powodu choroby. Decyzja o zwolnieniu ze służby zawiera wszystkie niezbędne elementy, o jakich mowa w art.107 § 1 i § 3 K.p.a., a mianowicie prawidłowe oznaczenie i podpis organu, rozstrzygnięcie, a także precyzyjne, chociaż krótkie, uzasadnienie oraz pouczenie o przysługującym środku odwoławczym. Niezasadne są również zarzuty odwołującego dotyczące naruszenia przepisów o właściwości organu. W 1996 r. J. R. nie był oficerem w sensie posiadanego stopnia i przynależności do określonego korpusu w rozumieniu rozdziału 6 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Posiadał bowiem stopień starszego aspiranta w korpusie aspirantów straży pożarnej, a zatem, zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, organem właściwym do zwolnienia go ze służby był przełożony uprawniony do mianowania, czyli Komendant Rejonowy PSP w Gliwicach.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne