Wyrok NSA z dnia 23 lipca 2010 r., sygn. I OSK 523/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia WSA del. Jacek Fronczyk (spr.) Protokolant Piotr Baryga po rozpoznaniu w dniu 23 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 11 grudnia 2009 r. sygn. akt II SA/Łd 937/09 w sprawie ze skargi Z. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Skierniewicach z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 grudnia 2009 r. o sygn. akt II SA/Łd 937/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę Z. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Skierniewicach z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w D., działając z upoważnienia Wójta Gminy D., mając za podstawę art. 40 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t. j.: Dz. U. z 2007 r. Nr 115, poz. 728 ze zm.) oraz § 1, 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 września 2008 r. w sprawie szczególnych warunków realizacji programu pomocy dla rodzin rolniczych, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody spowodowane przez suszę lub huragan w 2008 r. (Dz. U. Nr 173, poz. 1070), odmówił Z. R. przyznania zasiłku celowego dla rodzin rolniczych, w których gospodarstwach rolnych powstały szkody spowodowane przez suszę w 2008 roku. W uzasadnieniu podał, że z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, iż Z. R. nie spełnia jednej z przesłanek zawartych w § 2 powołanego rozporządzenia. Zgodnie bowiem z treścią tego przepisu, przyznanie zasiłku celowego możliwe jest wyłącznie wtedy, jeśli w rodzinie rolniczej, ubiegającej się o przedmiotowe świadczenie, co najmniej jedna osoba jest rolnikiem, objętym ubezpieczeniem społecznym w pełnym zakresie. Organ wskazał, że jedyną osobą będąca rolnikiem w rozpatrywanej sprawie jest właściciel gospodarstwa rolnego, tj. Z. R., jednakże - jak wynika z informacji uzyskanych z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówki Terenowej w K. - podlega on ubezpieczeniu społecznemu rolników tylko w ograniczonym zakresie. W ocenie organu, również D. P., który jako domownik podlega wspomnianemu ubezpieczeniu w pełnym zakresie, nie jest rolnikiem, ponieważ nie prowadzi działalności rolniczej na własny rachunek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty