Postanowienie NSA z dnia 23 kwietnia 2010 r., sygn. II OW 2/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Bujko /spr./ Sędzia del. NSA Zofia Flasińska Sędzia NSA Leszek Leszczyński Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 23 kwietnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Wójtem Gminy Kutno a Starostą Kutnowskim w przedmiocie wskazania organu właściwego do rozpatrzenia wniosku o stwierdzenie ostateczności aktu własności ziemi postanawia: wskazać jako organ właściwy do rozpoznania wniosku Wójta Gminy Kutno.
Uzasadnienie
Pismem z dnia 29 grudnia 2009 r. Wójt Gminy Kutno wniósł o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego ze Starostą Kutnowskim poprzez wskazanie Starosty Kutnowskiego jako organu właściwego do rozpatrzenia sprawy w przedmiocie wydania zaświadczenia, że akt własności ziemi nr [...] z dnia 23 marca 1974 r. wydany przez Urząd Powiatowy w Kutnie jest ostateczny.
W uzasadnieniu organ wskazał, że K.P. i H.P. wnieśli o wydanie opisanego wyżej zaświadczenia. Postanowieniem z dnia 17 listopada 2009 r. Starosta Kutnowski przekazał Wójtowi Gminy Kutno przedmiotowy wniosek do rozpoznania. W uzasadnieniu tego postanowienia Starosta Kutnowski wskazał, że z dniem 1 czerwca 1975 r. kompetencje w zakresie wydawania aktów własności ziemi przejął naczelnik gminy, co wynikało z art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych (Dz.U. z 1975 r. Nr 16, poz. 91). W dniu 6 kwietnia 1982 r. w strukturze organizacyjnej aparatu administracji nadal funkcjonował organ naczelnika gminy, który od dnia 17 czerwca 1984 r. stał się organem administracji państwowej właściwości ogólnej stopnia podstawowego (art. 186 ustawy z dnia 20 lipca 1983 r. o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego - Dz.U. z 1984 r. Nr 41, poz. 185). Z dniem wejścia w życie ustawy z dnia 10 maja 1990 r. Przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 1990 r. Nr 32, poz. 191) przepis art. 3 ust 3 tej ustawy stanowił, że "ilekroć w odrębnych przepisach jest mowa o terenowym organie administracji państwowej stopnia podstawowego - rozumie się przez to odpowiednie organy gminy, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty