15.03.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 15 marca 2010 r., sygn. I OSK 753/09

Kierowca posiadający ważne polskie prawo jazdy, które zostało mu zatrzymane w związku z kierowaniem samochodem w stanie nietrzeźwości i który w tym czasie uzyskał zagraniczne prawo jazdy nie może skorzystać z uprawnienia określonego w art. 94 ust. 2 ustawy z dnia 20 VI 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Pocztarek (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Jolanta Rajewska sędzia del. WSA Ewa Kwiecińska Protokolant Anna Krakowiecka po rozpoznaniu w dniu 15 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 19 lutego 2009 r. sygn. akt III SA/Lu 1/09 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wymiany prawa jazdy z ukraińskiego na polskie 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. S. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B.j kwotę 180 /sto osiemdziesiąt/ złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 lutego 2009 r., sygn. akt III SA/Lu 1/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę M. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. P. z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wymiany prawa jazdy z ukraińskiego na polskie.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Decyzją z dnia [...] listopada 2008 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w B. P., po rozpatrzeniu odwołania M. S., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta B. P. z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] o odmowie wymiany ukraińskiego prawa jazdy na polskie prawo jazdy.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że M. S. legitymował się prawem jazdy kategorii A i B, które to prawo jazdy zostało mu zatrzymane w związku z zarzutem jazdy pod wpływem alkoholu. Za ten czyn Sąd Rejonowy w B. P. prawomocnym wyrokiem z dnia 8 października 2003 r. (sygn. akt VII K 890/03) orzekł wobec skarżącego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na dwa lata, licząc od dnia zatrzymania prawa jazdy, czyli od dnia 9 maja 2003 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne