03.03.2010

Wyrok NSA z dnia 3 marca 2010 r., sygn. II OSK 541/09

 

Dnia 3 marca 2010 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Bujko Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Stahl ( spr. ) Sędzia del. NSA Zdzisław Kostka Protokolant Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 3 marca 2010 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 28 listopada 2008 roku sygn. akt II SA/Gl 795/08 w sprawie ze skargi K. N. i Z. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] maja 2008 roku nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy terenu oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 28 listopada 2008 r., sygn. akt II SA/Gl 795/08 w sprawie ze skargi K. N. i Z. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] maja 2008 r., nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy terenu, w punkcie 1. uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry z dnia [...] marca 2008 r., nr [...]; w punkcie 2. orzekł, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości; w punkcie 3. zasądził od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach na rzecz skarżących solidarnie kwotę 500 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że wnioskiem z dnia [...] października 2007 r. inwestor P. K. zwrócił się do Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji określonej jako "rozbudowa istniejącego budynku usługowo-mieszkalnego o część przeznaczoną na komunikację wewnętrzną". Wskazał, iż inwestycja ta będzie realizowana na działce nr [...] położonej w Tarnowskich Górach przy ul. [...].

Pismem z dnia [...] listopada 2007 r. K. i Z. N. oświadczyli, iż nie wyrażają zgody na przedmiotową rozbudowę. Wskazali, że są właścicielami sąsiedniego budynku, budynki te zaś zlokalizowane są w zwartej zabudowie miejskiej, a zatem "dogęszczenie" istniejącej zabudowy spowoduje zagrożenie dla mieszkańców i właścicieli istniejących budynków. Zaznaczyli, że już obecnie w podwórzu, na którym planowana jest inwestycja, istnieją problemy z parkowaniem pojazdów. Realizacja tej inwestycji pogłębi problemy z parkowaniem, a ponadto utrudni dojazd dla pojazdów straży pożarnej i ekip remontowych oraz ograniczy miejsca do składowania materiałów budowlanych i odpadów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne