Wyrok NSA z dnia 24 lutego 2010 r., sygn. I OSK 1392/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska (spr.), Sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska, Sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz, Protokolant Piotr Baryga, po rozpoznaniu w dniu 24 lutego 2010r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 23 kwietnia 2009r. sygn. akt II SA/Bk 111/09 w sprawie ze skargi M.M. na decyzję Wojewody Podlaskiego z dnia [...] stycznia 2009r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji o przyznaniu świadczenia przedemerytalnego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. oddala wniosek Wojewody Podlaskiego o zwrot kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 kwietnia 2009 r. sygn. akt II SA/Bk 111/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę M.M. na decyzje Wojewody Podlaskiego z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...], w przedmiocie świadczenia przedemerytalnego.
W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd przedstawił następujący stan sprawy:
Decyzją z dnia [...] stycznia 2004 r. Starosta Białostocki przyznał M.M. prawo do zasiłku przedemerytalnego od [...] grudnia 2003 r. w wysokości 902,60 zł miesięcznie. W dniu [...] lipca 2008 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że jest ona zatrudniona od [...] września 2003 r. na podstawie umowy zlecenia w [...] w Białymstoku, zatem należy wyjaśnić czy ma prawo do zasiłku od [...] grudnia 2003 r. Starosta, postanowieniem z dnia [...] sierpnia 2008 r., wznowił postępowanie i w jego wyniku decyzją z dnia [...] sierpnia 2008 r. nr [...] uchylił swoją decyzję z dnia [...] stycznia 2004 r. i odmówił przyznania prawa do świadczenia emerytalnego, bowiem w dniu rejestracji M.M. nie była osobą bezrobotną. Na skutek odwołania M.M., Wojewoda Podlaski decyzją z dnia [...] września 2008 r. uchylił decyzję organu pierwszej instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania, zarzucając brak udziału strony i nieprawidłowe zgromadzenie materiału dowodowego. Po ponownym rozpoznaniu sprawy Starosta ustalił, że M.M. zawarła umowę zlecenia na wykonywanie usług pielęgniarskich od [...] września 2003 r. na czas nieokreślony, nie była ona rozwiązywana, choć w jej trakcie zdarzały się okresy niewykonywania pracy i orzekł o uchyleniu decyzji z dnia [...] stycznia 2004 r. i odmowie przyznania świadczenia przedemerytalnego, decyzją z dnia [...] listopada 2008 r. nr KD.4415-978/AK/08. Odwołując się od tej decyzji M.M. podniosła, że mimo iż w dniu rejestracji miała podpisaną umowę zlecenia, ale w grudniu nie wykonywała pracy, zatem sądziła, że jest bezrobotna. Wojewoda Podlaski utrzymał w mocy tę decyzję, wydając decyzję z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] i wskazał, że M.M. od [...] września 2003 r. wykonywała pracę zarobkową na podstawie umowy zlecenia, co potwierdził zleceniodawca w zaświadczeniach z dnia [...] września 2008 r. i [...] października 2008 r. informując, że wynagrodzenie za m-c grudzień 2003 r. jest wyrównaniem za pracę w poprzednich miesiącach i w aktach sprawy znajduje się oświadczenie odwołującej się podpisane przez nią, iż została pouczona o obowiązku zawiadomienia urzędu pracy o podjęciu pracy zarobkowej i poinformowana o okolicznościach zawieszenia prawa do świadczenia przedemerytalnego i uznał, że M.M. nie spełniała w dniu rejestracji [...] grudnia 2003 r. statusu osoby bezrobotnej. W skardze na decyzję Wojewody M.M. podnosiła, że kwestia niewykonywania przez nią pracy nie została wyjaśniona, gdyż organy powinny odnieść się do faktycznego wykonywania pracy, a nie formalnego istnienia umowy zlecenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty