Wyrok NSA z dnia 5 lutego 2010 r., sygn. I OSK 1255/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Lech Sędzia NSA Leszek Leszczyński Sędzia NSA del. Tomasz Zbrojewski (spr.) Protokolant Dominika Człapińska po rozpoznaniu w dniu 5 lutego 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 4 grudnia 2008 r. sygn. akt III SA/Kr 433/08 w sprawie ze skargi J. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] stycznia 2008 r. [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 grudnia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę J. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] stycznia 2008 r. w przedmiocie zasiłku celowego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd i instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:
W dniu [...] sierpnia 2007 r. J. B. złożyła wniosek o udzielenie pomocy finansowej m.in. na pokrycie wydatków związanych z zakupem energii elektrycznej. Podczas przeprowadzania aktualizacji wywiadu środowiskowego w dniu [...] września 2007 r. strona wniosła o pomoc finansową na uruchomienie centralnego ogrzewania.
Decyzją z dnia [...] października 2007 r. Prezydent Miasta Krakowa odmówił przyznania J. B. pomocy finansowej w postaci zasiłku celowego na uruchomienie ogrzewania centralnego w całym domu jednorodzinnym. W oparciu o przeprowadzony wywiad środowiskowy oraz przedłożoną dokumentację ustalono, że J. B. prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z synem J., który studiuje prawo na [...] Uniwersytecie [...] i przebywa w domu w okresach przerw w nauce. Wnioskodawczyni jest osobą bezrobotną, bez prawa do zasiłku, nie pracuje dorywczo i nie posiada własnych źródeł dochodu. Syn J. również nigdzie nie pracuje, nawet dorywczo. J. B. utrzymuje się od kilku lat wyłącznie ze świadczeń z pomocy społecznej. Mieszka w Krakowie w domu jednorodzinnym stanowiącym jej własność w części, przy czym pozostałymi współwłaścicielami tego domu są jej były mąż i dwaj dorośli synowie. Organ I instancji podniósł, iż zgodnie z art. 39 ust. 1 i 2 o pomocy społecznej zasiłek celowy może być przyznany w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej, natomiast nie jest on przewidziany na pokrywanie remontów kapitalnych mieszkań czy prywatnych budynków. Organ wskazał, że pozostali współwłaściciele nieruchomości również powinni uczestniczyć w kosztach utrzymania domu, w tym napraw i remontów. Ponadto organ wyjaśnił, iż Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Filia Nr [...] w Krakowie zaspokoił potrzeby J. B. w zakresie zapewnienia ogrzewania z uwzględnieniem niezbędnych potrzeb jednoosobowego gospodarstwa domowego przez przyznanie na ten cel w październiku 2006 r. zasiłku w wysokości 120 złotych na zakup grzejnika elektrycznego, przez przyznanie decyzją z dnia 1 marca 2006 r. pomocy w wysokości 800 złotych na dofinansowanie remontu instalacji grzewczej oraz zaspokaja stale przez przyznawanie pomocy w formie zasiłków celowych na zakup energii elektrycznej do licznika przedpłatowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty