Wyrok NSA z dnia 5 listopada 2010 r., sygn. II GSK 944/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Tadeusz Cysek (spr.) Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia del. WSA Ludmiła Jajkiewicz Protokolant Małgorzata Olejowska po rozpoznaniu w dniu 5 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 25 maja 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 564/09 w sprawie ze skargi Bartłomieja Witkiewicza na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od B. W. na rzecz Ministra Sprawiedliwości kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 25 maja 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 564/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę B. W. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] stycznia 2009 r., nr [...] o odmowie wznowienia postępowania.
Sąd I instancji uwzględnił następujący stan sprawy. W dniu [...] czerwca 2007 r. B. W. przystąpił do egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką przed Komisją Egzaminacyjną do spraw aplikacji adwokackiej przy Ministrze Sprawiedliwości na obszarze właściwości Okręgowej Rady Adwokackiej w P. Komisja Egzaminacyjna uchwałą nr [...] z dnia [...] czerwca 2007 r. ustaliła wynik egzaminu skarżącego na 189 punktów.
Pismem z dnia [...] lipca 2007 r. skarżący złożył odwołanie od powyższej uchwały, w którym wniósł o weryfikację wyniku uzyskanego z egzaminu, zaliczenie jako prawidłowych odpowiedzi udzielonych na pytania nr 143 i 149 oraz uznanie, że osiągnął wynik pozytywny. Zarzucił, że wskazane wyżej pytania były sformułowane nieprecyzyjnie, co umożliwiało udzielenie więcej niż jednej poprawnej odpowiedzi.
Minister Sprawiedliwości decyzją z dnia [...] września 2007 r. w całości utrzymał w mocy uchwałę Komisji Egzaminacyjnej z dnia [...] czerwca 2007 r. W uzasadnieniu organ odwoławczy stwierdził, iż zarzut wadliwego sformułowania pytań nr 143 i 149 jest bezzasadny. Odnosząc się do każdego z zakwestionowanych pytań, Minister Sprawiedliwości stwierdził, że zostały one sformułowane w sposób jednoznaczny, opierały się na obowiązujących przepisach prawa, a na każde z nich możliwa była tylko jedna prawidłowa odpowiedź.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty