Wyrok NSA z dnia 29 października 2010 r., sygn. II GSK 913/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Sędzia del. NSA Tadeusz Geremek Protokolant Paulina Piasecka po rozpoznaniu w dniu 29 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 2 kwietnia 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 219/09 w sprawie ze skargi P. F. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska notariusza oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. - po rozpoznaniu w dniu 2 kwietnia 2009 r. sprawy ze skargi P. F. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] września 2007 r. Nr [...] w przedmiocie odwołania ze stanowiska notariusza - oddalił skargę.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Decyzją z dnia [...] września 2007 r. Minister Sprawiedliwości utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...] sierpnia 2007 r. odwołującą P. F. ze stanowiska notariusza na podstawie art. 16 § 3 ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. - Prawo o notariacie (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 369 ze zm.).
Organ wskazał, że na podstawie ww. przepisu podjęcie decyzji o odwołaniu notariusza uzasadniają dwie ujemne oceny wskutek kolejnych wizytacji. Ustalono, że w latach 2000-2006 miało miejsce pięć wizytacji w kancelarii notarialnej P. F. W wyniku tych wizytacji wizytatorzy wydali cztery negatywne - w tym trzy kolejne - oceny pracy notariusza. W ocenie organu wizytacji dokonywali notariusze - wizytatorzy, prezentujący wysoki poziom merytoryczny. Protokoły wizytacji w wielu przypadkach wskazywały na powtarzające się błędy, które nie zostały przez niego konwalidowane, pomimo wydanych zaleceń powizytacyjnych. Stwierdzone błędy Minister Sprawiedliwości zakwalifikował do zasadniczych, uznając, że mają one istotny wpływ na sytuację stron czynności, gdyż w wielu przypadkach skutkują nieważnością czynności notarialnych, stanowią istotne zagrożenie dla prawidłowości obrotu prawnego i dla oceny charakteru czynności, które zgodnie z art. 2 § 2 ustawy - Prawo o notariacie mają charakter dokumentu urzędowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty