Wyrok NSA z dnia 14 października 2010 r., sygn. II GSK 560/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska (spr.) Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia del. WSA Renata Kantecka Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 14 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej C. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 11 marca 2009 r., sygn. akt II SA/Po 885/08 w sprawie ze skargi C. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] sierpnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia opłaty za przejazd oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 11 marca 2009 r., sygn. akt II SA/Po 885/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. oddalił skargę C. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] sierpnia 2008 r., nr [...], w przedmiocie kary pieniężnej za wykonywanie przewozu drogowego bez uiszczenia opłaty za przejazd po drogach krajowych, którą utrzymano w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w P. z dnia [...] lutego 2007 r., nr [...]o nałożeniu na skarżącego kary pieniężnej w wysokości 3000 zł.
Sąd I instancji oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów administracji, które stwierdziły, że w dniu 30 listopada 2006 r. została przeprowadzona kontrola drogowa pojazdu marki Mercedes Benz wraz z przyczepą, należącego do J. J. Pojazdem kierował C. B., który nie posiadał karty opłaty drogowej za przejazd po drogach krajowych.
Decyzją z dnia [...] lutego 2007 r. Naczelnik Urzędu Celnego w P. nałożył na skarżącego karę pieniężną w kwocie 3000 zł. Organ ustalił, że C. B. nie prowadził działalności gospodarczej i wykonywał przewóz na potrzeby własne. Zgodnie z art. 3 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088 ze zm.) do przewozów wykonywanych przez podmioty niebędące przedsiębiorstwami - stosuje się odpowiednio przepisy ustawy dotyczące niezarobkowego przewozu drogowego, a zatem w myśl art. 42 ust. 1 ustawy o transporcie drogowym podmiot wykonujący na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przewóz drogowy obowiązany jest do uiszczenia opłaty za przejazd pojazdu samochodowego po drogach krajowych. Pojęcie przewozu drogowego obejmuje m.in. każdą podróż odbywaną na drogach publicznych przez pojazd, załadowany lub nie, służący do przewozu osób lub rzeczy (art. 1 ust. 1 Rozporządzenia Rady (EWG) nr 3820/85 z dnia 20 grudnia 1985 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego Dz. Urz. WE Nr L 370 z 31.12.1985 r.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty