12.10.2010 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 października 2010 r., sygn. II GSK 855/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia NSA Jan Bała Sędzia del. WSA Gabriela Jyż Protokolant Michał Sikora po rozpoznaniu w dniu 12 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Sprawiedliwości od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 5 czerwca 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 630/09 w sprawie ze skargi J. G. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z 5 czerwca 2009 r., wydanym w sprawie sygn. akt VI SA/Wa 630/09, po rozpoznaniu sprawy ze skargi J. G. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z [...] lutego 2009 r., nr [...], w przedmiocie ustalenia wyniku egzaminu konkursowego na aplikację adwokacką; uchylił zaskarżoną decyzję, stwierdził, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu, a także zasądził na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

W dniu 20 września 2008 r. J. G. przystąpił do egzaminu konkursowego na aplikację przed Komisją Egzaminacyjną do spraw aplikacji adwokackiej przy Ministrze Sprawiedliwości, na obszarze właściwości Okręgowej Rady Adwokackiej w W.

Uchwałą nr [...] z [...] września 2008 r. Komisja Egzaminacyjna do spraw aplikacji adwokackiej przy Ministrze Sprawiedliwości ustaliła, że J. G. uzyskał z testu egzaminacyjnego 188 punktów, co przesądziło o negatywnym wyniku egzaminu, stosownie do treści art. 75i ust. 3 ustawy z 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (t.j. Dz.U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1058 ze zm.), zgodnie z którym pozytywny wynik z egzaminu konkursowego uzyskuje kandydat, który otrzymał z testu co najmniej 190 punktów.

Decyzją z [...] lutego 2009 r., nr [...], Minister Sprawiedliwości utrzymał w mocy zaskarżoną uchwałę. Organ odwoławczy wskazał w uzasadnieniu, iż rozpoznając środek prawny poddał analizie zarówno prawidłowość przygotowania egzaminu (w tym także testu egzaminacyjnego), jak i jego przebieg, nie dopatrując się w powyższym zakresie żadnych uchybień. Dokonując ponownej analizy testu wraz z kartą odpowiedzi skarżącego i przeliczenia punktacji, organ wskazał na prawidłowość ustalonego wyniku egzaminu konkursowego - 188 punktów, który uniemożliwia uzyskanie wyniku pozytywnego. Minister Sprawiedliwości nie podzielił zarzutów wobec zakwestionowanych pytań.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty