06.07.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 lipca 2010 r., sygn. I GSK 892/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski (spr.) Sędzia NSA Jan Bała Sędzia NSA Kazimierz Brzeziński Protokolant Maciej Nawrocki po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. spółki z o.o. we W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 17 lipca 2008 r. sygn. akt I SA/Wr 225/08 w sprawie ze skargi P. spółki z o.o. we Wrocławiu na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P. spółki z o.o. we W. na rzecz Dyrektora Izby Celnej we W. kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we W. z dnia 17 lipca 2008 r., sygn. akt I SA/Wr 225/08, wydanym w sprawie ze skargi P. sp. z o.o. we W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we W. z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym z tytułu zużycia opałowego niezgodnie z przeznaczeniem, oddalono skargę.

Sąd pierwszej instancji ustalił następujący stan faktyczny sprawy:

W oleju wyniku kontroli przeprowadzonej w P. sp. z o.o. we W., zwanej dalej "spółką", w zakresie prawidłowości rozliczeń w podatku akcyzowym za okres od 1 lipca 2001 r. do 31 grudnia 2002 r. Naczelnik Urzędu Celnego we W. stwierdził, że spółka kupowała olej opałowy, który przeznaczyła następnie na cele inne, niż opałowe.

Według wyjaśnień spółki olej opałowy w przeważającej części był zużywany na cele opałowe, tj. do zasilania agregatów prądotwórczych, zasilających następnie urządzenia wytwarzające energię cieplną (nagrzewnice, osuszacze, grzejniki). Pozostała niewielka część była mieszana z olejem napędowym i używana do napędu maszyn budowlanych. W okresie od 1 września 2002 r. do 31 grudnia 2002 r. całość paliwa była zużywana na cele grzewcze. Jak wywodziła spółka nagrzewnice, osuszacze i grzejniki współpracowały z agregatami prądotwórczymi, bowiem urządzenia te tworzyły jeden zespół, który przekształcał energię chemiczną w energię grzewczą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne