Wyrok NSA z dnia 20 października 2010 r., sygn. II GSK 874/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Sędzia NSA Edward Kierejczyk Sędzia del. WSA Krystyna Józefczyk Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 20 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej w R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 22 czerwca 2009 r. sygn. akt II SA/Gl 231/09 w sprawie ze skargi C.C. na decyzję Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej w R. z dnia [...] marca 2007 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
I
Wyrokiem objętym skargą kasacyjną Wojewódzki Sąd Administracyjny w G., po rozpoznaniu skargi C. C. na decyzję Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej w R. z dnia [...] marca 2007 r. w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Komendanta Placówki Straży Granicznej w C. z dnia [...] lutego 2007 r., orzekł, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości i zasądził od Komendanta [...] Oddziału Straży Granicznej w R. na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania.
Relacjonując przebieg postępowania administracyjnego i sądowoadministracyjnego Sąd w uzasadnieniu orzeczenia podał, że decyzją z dnia [...] lutego 2007 r. Komendant Placówki Straży Granicznej w C. nałożył na C. C. karę pieniężną w kwocie 8.000 zł za wykonywanie w dniu [...] stycznia 2007 r. międzynarodowego transportu drogowego rzeczy samochodem ciężarowym marki IVECO o dopuszczalnej masie całkowitej 7.490 kg i dopuszczalnej ładowności 3.150 kg między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czeską bez wymaganej licencji, przewidzianej w art. 5 ust. 1 i art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088 ze zm., dalej, jako: u.t.d. lub ustawa o transporcie drogowym). Przepisy te nakazują polskim przewoźnikom wykonującym przewozy międzynarodowe legitymowanie się licencją na wykonywanie przewozów międzynarodowych. Wymóg licencji dotyczy wszystkich przewoźników uczestniczących w ruchu krajowymi i międzynarodowym, za wyjątkiem wykonujących przewóz drogowy pojazdami samochodowymi o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty