14.09.2010 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 września 2010 r., sygn. I GSK 1120/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Rafał Batorowicz (spr.) Sędzia NSA Marzenna Zielińska Sędzia del. WSA Krystyna Czajecka - Szpringer Protokolant Paweł Gorajewski po rozpoznaniu w dniu 14 września 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 lipca 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 456/09 w sprawie ze skargi "M.-B. B." E i D M. Spółka jawna w S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] grudnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w W. na rzecz "M.-B. B." E i D M. Spółki jawnej z siedzibą w S. kwotę 1200 (jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 15 lipca 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 456/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę "M.-B. B." [...] M. Spółki jawnej z siedzibą w S. i uchylił decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] grudnia 2008 r., nr [...], w przedmiocie podatku akcyzowego, a także orzekł, że uchylona decyzja nie może być wykonana oraz zasądził od organu na rzecz skarżącej kwotę 3010 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. Decyzja ta uchylała w całości decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w W. z dnia [...] kwietnia 2007 r. i określała skarżącej spółce zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za październik, listopad i grudzień 2001 r.

Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu na ustalenia faktyczne organów podatkowych, które w wyniku przeprowadzonych kontroli stwierdziły, że skarżąca spółka od początku 2001 r. do 4 listopada 2002 r. sprzedawała osobom fizycznym i podatnikom VAT olej opałowy ze zbiornika naziemnego przy pomocy odmierzacza paliw. Od 31 października do 31 grudnia 2001 r. skarżąca spółka nie rozliczyła podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży oleju opałowego na stacji paliw przy pomocy odmierzacza paliw ciekłych. Skoro § 12a ust. 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 119, poz. 1259 ze zm.) uznaje sprzedaż wyrobów akcyzowych na stacjach paliw przy użyciu odmierzaczy paliw ciekłych za sprzedaż na inne cele niż opałowe, to zdaniem organów podatkowych skarżąca spółka nie była uprawniona do skorzystania ze zwolnienia od podatku akcyzowego, o którym mowa we wspomnianym przepisie. Organ podatkowy I instancji określił skarżącej spółce wysokość zobowiązania podatkowego za omawiany okres, jednakże organ odwoławczy uchylił decyzję organu I instancji i na nowo określił wysokość zobowiązania podatkowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne