16.11.2010

Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2010 r., sygn. II GSK 959/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała Sędzia NSA Rafał Batorowicz (spr.) Sędzia del. WSA Renata Kantecka Protokolant Bogusław Piszko po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 lipca 2009 r. sygn. akt VI SA/Wa 284/09 w sprawie ze skargi R. G. S. Spółka z o.o. w G. na decyzję Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie rozstrzygnięcia o charakterze gier na automatach 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz R. G. S. Spółka z o.o. w G. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 7 lipca 2009 r., sygn. akt VI SA/Wa 284/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę R. G. S. Sp. z o.o. z siedzibą w G i uchylił decyzję Ministra Finansów z dnia [...] listopada 2008 r., nr [...], oraz poprzedzającą ją decyzję tego organu z dnia [...] września 2008 r., nr [...], w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji rozstrzygającej o charakterze gier na automatach. Ponadto, Sąd pierwszej instancji stwierdził, że uchylone decyzje nie podlegają wykonaniu, a także zasądził od organu administracji na rzecz skarżącej spółki kwotę 457 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu na ustalenia faktyczne organu administracji, który stwierdził, że w dniu 15 maja 2008 r. skarżąca spółka wystąpiła do Ministra Finansów o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej decyzją z dnia [...] listopada 2007 r., nr [...], w której Minister Finansów rozstrzygnął, że gry urządzane na automatach [...], [...], [...], [...] oraz [...], stanowiących własność R. G. S. Sp. z o.o., są grami na automatach w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 4, poz. 27 ze zm.). Jak podstawę wznowienia postępowania spółka wskazała art. 145 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.; dalej powoływana jako: k.p.a.), podnosząc, że bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu. Stwierdziła, że wspomnianą decyzję z dnia [...] listopada 2007 r. doręczono jej z naruszeniem art. 44 k.p.a., bowiem nie poinformowano spółki o złożeniu decyzji w placówce pocztowej poprzez pozostawienie informacji w skrzynce pocztowej lub w drzwiach biura. Samo awizowanie nie było natomiast uzasadnione, skoro biuro skarżącej jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10 - 18, co umożliwiało bezpośrednie doręczenie decyzji. W związku z tym spółka wniosła o przeprowadzenie rozprawy i przesłuchanie strony. Minister Finansów wznowił postępowanie i odmówił uchylenia decyzji z dnia [...] listopada 2007 r. Organ administracji uznał, że wspomniana decyzja została prawidłowo doręczona w trybie art. 44 k.p.a., po podwójnym awizowaniu w dniach 20 i 28 grudnia 2007 r., zaś w związku z niezłożeniem przez stronę wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy decyzja ta stała się ostateczna.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne